کراس فیت چیست؟ همه چیز راجب کراسفیت را بدانید

کراس فیت چیست؟

وقتی اسم کراس فیت بیاید،اکثر ما تصور میکنیم با یک ورزش سنگین،پر جنب و جوش و نفس گیر مواجه هستیم. اما واقعیت کراس فیت چیست و چه نوع ورزشی است؟ آیا مارا لاغر میکند؟ چه چالش هایی را برای ما ایجاد خواهد کرد؟

کراس فیت یک رشته ورزشی همه جانبه است و تمام ابعاد ورزشی را در بر میگیرد. هدف از خلق این رشته ورزشی افزایش توانایی کل بدن مثل قدرت تحمل،افزایش استقامت،انعطاف پذیری،سرعت،هماهنگی و تعادل بیشتر است.

در حقیقت این ورزش ترکیبی از رشته های مختلف ژیمناستیک،وزنه برداری،تمرینات اینتروال با شدت بالا،هوازی،کاردیو،تمرین سرعت و استقامت است. درضمن با کراس فیت عضلات حجم نمیگیرند. کراس فیت برای کاهش وزن لازم است اما ضروری نیست. کراس فیت یک رشته ورزشی بر پایه وزنه برداری است.

کراس فیت

تاریخچه ورزش کراس فیت

این ورزش در اواخر سال 1990 توسط گرک گلسمن و لورن جنای که یک ژیمناستیک کار جوان بود طراحی شد. آن ها یک باشگاه ورزشی به نام کراس فیت تاسیس کردند و خیلی زود در تمام نقاط کشور آمریکا و جهان شعبه هایی از این باشگاه بازگشایی شد.

او مثل همه نوجوانان ورزشکار میخواست قوی تر باشه و بلاخره متوجه شد که با کارکردن با دمبل و وزنه میتونه از تمام ژیمناست کار های دیگه پیشی بگیره. وی به غیر از ژیمناستیک دوچرخه سواری هم میکرد و بسیار حرفه ای تر از دوستان خود در این رشته ها بود.

گلسمن در سال 1995 از طرف اداره پلیس شهر سانتاکروز دعوت شد تا نیروهای این اداره رو هم تمرین بده.تا قبل از این بیشتر کار اون برگزاری جلسات تمرینی اختصاصی برای افراد بود اما به مرور اون شروع به تمرین دادن نیروهای بزرگ تر کرد و جامعه کراس فیت تشکیل شد.

مزایای تمرینات کراس فیت

1 تقویت بدن

تمرینات قدرتی یکی از اساسی ترین مزیت های کراس فیت است. پس اگر دنبال بدنی قوی هستید از رشته کراسفیت بهره ببرید. چرا که این ورزش با تقویت عضلات و افزایش استقامت بدن در نهایت منجر به افزایش توان کلی بدن میشود.

2 خاصیت فانکشنال

یکی دیگر از جنبه های ورزشی کراس فیت فانکشنال بودن تمرینات است. اگر تمرینات فانکشنال باشد،میتوان کارهای روزمره را با قدرت بیشتر و بدون خستگی مفرط انجام داد. از آنجایی که تمرینات در کراسفیت شامل حرکات قدرتی است،پس میتوان از ویژگی فانکشنال بودن آن نیز بهره کافی برد.

3 مقرون به صرفه

تمامی رشته های ورزشی در داشتن اندامی متناسب به شما کمک خواهد کرد اما باید در نظر بگیرید که میزان تاثیرگذاری کدام یک از این رشته های ورزشی در تناسب اندام نقش مثبت تری دارد.

با توجه به این موضوع کراس فیت جنبه های مختلف ورزشی که شامل میشود عبارتنداز تمرینات قدرتی،تمرینات هیت و تمرینات هوازی،بنابراین در تناسب اندام هم میتوان روی این رشته ی ورزشی حساب ویژه باز کرد.

4 افزایش انعطاف پذیری

تمرینات سخت و طاقت فرسا در کراس فیت یک تصور اشتباه در بین ورزشکاران حرفه ای یا افراد مبتدی است. شاید این تصور به خاطر استفاده از وزنه های سنگین و تمرینات مختلف باشد. اما در برنامه تمرینی کراسفیت تمرینات ساده و آرام نیز وجود دارد. از جمله تمریناتی مثل کششی و تعادلی،تمرینات گرم و سرد کردن و افزایش دادن انعطاف بدن.

5 تنوع و خلاقیت

یکی دیگر از مهم ترین مزایای کراس فیت تنوع در تمرینات است. یعنی میتوان تمرینات هوازی،اینتروال و قدرتی را در یک روز یا به صورت هم زمان انجام داد. پس اگر به دنبال یک ورزش هیجان انگیز هستید،کراسفیت انتخاب خوبی است.

چون میتوان خلاقانه عمل کرد و با ترکیب حرکات،تمرینات جدیدتری را طراحی کرد. تمریناتی چون وزنه های آزاد،تمرین با لاستیک،تمرین با پتک،طناب زدن،حمل کیسه های شن،کار با حلقه،پرتاب مدیسن بال،تمرینات هیت ایستگاهی یا چالش های تعادلی مختلف.

6 برگزاری مسابقات بین المللی

همه افراد در کلاس های کراس فیت برای یک هدف یکسان تمرین نمیکنند. برخی افراد به قصد تناسب اندام و برخی دیگر برای آماده شدن در مسابقات به این رشته ورزشی روی آورده اند.

در این مسابقات بین المللی که طرفداران زیادی هم دارد،قهرمان کسی است که بتواند زمان انجام آیتم ها یا تعداد سیکل حرکتی را به حداقل برساند. ناگفته نماند ماهیت این مسابقات ایجاد هیجان و رقابت است و اگر به مسابقات علاقه ای ندارید برای هدف خود تمرین کنید.

معایب ورزش کراس فیت

1 ریسک پذیری بالا

در سال 2005 طی مصاحبه ای با اقای گلسمن مخترع این ورزش او حرف عجیبی زد. (بگذارید صادق باشم کراسفیت میتواند شما را بکشد) منظور او آسیب ها و جراحاتی بود که تمرینات سخت کراسفیت برای ورزشکاران ایجاد میکند.

این آسیب ها با میزان آسیب دیدگی در ورزش وزنه برداری و ژیمناستیک برابری میکند. اگر چه این ورزش باعث بیماری های مختلف در بدن نیز از جمله بیماری رابدومیولیز و آسیب به قلب و کلیه بخاطر تپش بالای قلب میشود.

2 عدم توجه به فرم و ساختار

کراس فیت یک وزش ترکیبی است که در آن از رشته های مختلف برای تمرین استفاده میشود. دقیقا به خاطر همین ویژگی ورزشکاران از جزئیات فنی حرکات آگاهی ندارند و با افزایش سرعت در تمرینات فرم صحیح حرکات را اجرا نمیکنند.

3 احتمال آسیب های همیشگی

یکی از بارز ترین مشکلات افراد بخصوص ورزشکاران تازه کار در این ورزش پیچ خوردگی، آسیب مفاصل،کشیدگی ماهیچه و حتی پارگی ایگامنت ها در این تمرینات است.تحقیقات نشان داده که به ازای هر 1000 ساعت از تمرینات کراس فیت حدود 2 الی 4 آسیب دیدگی ایجاد میشود.

تغذیه کراس فیت چگونه است؟

در ورزش کراس فیت توصیه میشه که 40 درصد کربوهیدرات،30 درصد پروتئین و 30 درصد چربی مصرف بشه. همچنین شما میتونید با مصرف گوشت،سبزیجات،آجیل،میوه،کمی نشاسته و عدم مصرف قندهای مصنوعی و شکر به این اعداد برسید.

بزرگترین فایده کراس فیت چیست؟

هنگامی که شما وارد باشگاه کراسفیت میشوید در میان افرادی ورزش خواهید کرد که واقعا عاشق فیتنس و تناسب اندام هستن. اونها نه تنها وقت بیشتری رو نسبت به افراد عادی برای تمرینات صرف میکنن،بلکه اونها تغذیه باکیفیت تر،استفاده بهتر از مکمل ها،خواب بهتر و دوری از الکل و سیگار رو دستور کار خودشون قرار میدن.

ورزش کراس فیت برای بانوان

اگر به عنوان یک بانو کراسفیت را آغاز کرده اید به شما تبریک میگوییم.خوشبختانه در این ورزش زنان هم پا به پای مردان پیش می آیند و از این ورزش حرفه ای لذت و بهره کافی را نیز میبرند. این ورزش برای بانوان مناسب است چون با انجام آن آمادگی جسمانی و سلامتی به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

آموزش اصطلاحات و فوت و فن کراس فیت

از آنجایی که کلاس کراسفیت یک جامعه مجزا تلقی میشود،پس قطعا زبان خاص خودش را دارد. همیشه در این کلاس یک شخص آموزش دهنده حضور دارد که همه تابع دستوراتش هستند و به آن مربی یا coach میگویند. اما محیط باشگاه را در زبان کراسفیتی جعبه یا box می نامند. همچنین به برنامه روتین هم wod میگویند.

amrap نیز یعنی باید تمام تلاش خود را بکنید تا در یک زمان مشخص به اندازه توان تمرینات زیادی را تکرار کنید. به طور کلی فلسفه اجتماعی خلق کراسفیت افزایش آمادگی جسمانی افراد برای دست و پنجه نرم کردن با چالش های زندگی،افزایش قدرت و بهره وری کار ساز است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *