چربی سوزی

چربی چگونه در بدن تجمع میکند؟

چرا در بدن چربی انباشته میشود؟

تا حالا دقت کردیده اید چرا مردم نسبت به دهه گذشته اضافه وزن بیشتری پیدا کرده اند و حتی افراد لاغر مخصوصا در قسمت شکم و پهلو چاق تر شده اند،وقت ان رسیده که با یادگیری مطالب عالی که برایتان اورده ایم چربیسوزی عالی را تجربه کنید.

کم تحرک بودن،مصرف غذاهای فست فودی،استفاده نکردن از حمل و نقل عمومی،کم تحرک بودن،استفاده بیش از حد از موبایل،یکجا نشستن های طولانی،مصرف آب کم،دیرخوابیدن ها،دیر از خواب بیدار شدن ها،خوردن غذاهای آماده و سرپایی،خوردن زیاد غذاهای فست فودی،جایگزین کردن رستوران ها به تفریح هایی مثل پرفتن،کوهنوردی،رفتن به فضای سبز ها از دلایل اصلی اضافه وزن است.

چربیسوزی

چه زمانی چربیسوزی در بدن اتفاق می افتد ؟؟؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم زمانی در بدن چربیسوزی و کاهش وزن اتفاق می‌افتد که کالری دریافتی شما نسبت به کالری که در طول روز می سوزانید کمتر باشد به طور مثال کالری مصرفی شما اگر ۲۰۰۰ کالری است، باید کالری دریافتی شما به ۱۵۰۰ کالری تغییر کند و شما با خوردن غذاهای سالم و فعالیت روزانه احساس سیری بیشتر کنید و بالانس بدن را افزایش دهید.

چرا تغذیه سالم در چربیسوزی موثر است؟

بدن انسان طوری طراحی شده است که به یک میزان نرمال باید چربی،قند،کربوهیدرات و ویتامین دریافت کند. و اگر از حد نرمال تجاوز کند باعث تجمع چربی در بدن میشود. پس اگر شما آگاهانه غذاهایی که میخورید سالم تر و وعده های غذایی شما نرمال تر باشد بدن شما همیشه مناسب و بالانس میشود.

به طور مثال اگر شما در وعده صبحانه کربوهیدرات همراه با پروتئین دریافت کنید. و در وعده ناهار پروتئین بیشتر همراه با کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. و در وعده شام کربوهیدرات ناچیزتر همراه با پروتئین بیشتر دریافت کنید شما در طول روز احساس سیری بیشتری می کنید و همین اتفاق باعث میشود کمتر میل به خوردن هله هوله و غذاهای ناسالم داشته باشید.

همیشه در مواد غذایی که مصرف می کنید و وسواس به خرج دهید مثلاً نان های سبوس دار و نان جو را جایگزین نان های بسته بندی شده و کارخانه‌ای بکنید و مواد غذایی تازه را جایگزین موادغذایی فراوری شده بکنید.

غذاهای موثر در چربیسوزی!

شما باید مثل یک نگهبان مراقب بدن خودتان باشید و اگر همیشه و هر روز بدنتان را با تغذیه سالم،آب کافی،استراحت کافی و تحرک روزانه نگه دارید هیچ وقت اضافه وزن به سراغ بدن شما نخواهد آمد.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها نقش سوخت اصلی در بدن ما را دارند که باعث می شوند با حجم سیرکنندگی بالایی که دارند جزو وعده های اصلی برای بدن ما محسوب شوند. کربوهیدرات هایی مثل برنج قهوه ای،برنج سفید،نان سنگک،نان جو،سیب زمینی،جو دوسر و میوه ها از با کیفیت ترین نوع کربوهیدرات هستند که با وجود فیبر موجود در این مواد غذایی ها شما احساس سیری بیشتری در طول روز می کنید.

پروتئین ها

بدن در رژیم چربی سوزی و جلوگیری از تخریب عضلات و آسیب ندیدن اندام های داخلی نیازمند پروتئین های با کیفیت می باشد. پروتئین هایی مثل گوشت گوساله،سینه مرغ،فیله مرغ،سفیده تخم مرغ،قارچ،لوبیا ها و گوشت بوقلمون از پروتئین های عالی برای سیر نگه داشتن بدن هستند. که مصرف پروتئین کافی باعث از دست رفتن چربی از بدن و به دست آوردن عضله برای بدن ما میشود.

فیبر و ویتامین ها

بدن ما در حین چربی سوزی برای آسیب نرسیدن به پوست و اندام های داخلی از جمله گوارش، نیازمند مصرف فیبر ها و ویتامین ها است. خیلی لاغر شدن صورت و انرژی نداشتن در طول روز،زردی پوست و زردی چشم،خشک شدن لب ها و ریزش مو از نداشتن ویتامین و فیبر ها در طول رژیم چربی سوزی است.

منابع غذایی فیبر عبارتند از از میوه هایی مانند موز،هندوانه،سیب،گلابی،گیلاس،توت فرنگی،آووکادو،بلوبری،مینرال ها و ویتامین هایی مانند فارماتون و نوروبین منبع عالی فیبر برای بدن و نیازمند چربی سوزی هستند.

لبنیات

بدن ما برای چربیسوزی و حفظ شدن عضلات و رفع سردی غذا نیازمند مصرف لبنیات است شیر کم چرب،ماست،پنیر کم نمک،عرق نعنا،زیره سبز،لیمو ترش تازه برای خوش طعم تر شدن غذا توصیه میشود.

چربیسوزی بیشتر در طول روز!

مصرف بروتئین بیشتر

شما برای چربیسوزی نیاز به مصرف پروتئین بیشتر در طول روز هستید که نسبت به وزن بدن چیزی حدود 0/8 الی 1 گرم به ازای هر کیلو وزن بدنتان نیاز است که برای تسریع چربی سوزی یک فرد ۸۰ کیلویی نیازمند ۷۰ الی ۱۰۰ گرم پروتئین در طول روز است که بدن با سرعت بیشتری به چربیسوزی بپردازد.

آب بیشتر بنوشید

بهتر است برای دفع مواد زائد و رسوب نگرفتن کلیه ها و کبد و البته چربیسوزی بیشتر آب مصرفی در طول روز را به 2 الی 3 برابر افزایش دهید که یک فرد بالغ باید حدود 3 الی 9 لیتر در طول روز آب مصرف کند.

خواب کافی

خواب کافی و اندازه به مدت ۷ الی ۹ ساعت تاثیر فوق‌العاده‌ای در چربیسوزی دارد برای چربیسوزی بیشتر و با کیفیت حتما خواب خوب و به اندازه داشته باشید.بدن برای ریکاوری و ترشح هورمون رشد و کاهش وزن نیازمند خواب 7 الی 9 ساعته میباشد.

روزانه فعالیت فیزیکی داشته باشید

روزانه فعالیت بدنی مثل پیاده روی،دوچرخه سواری،یا روزانه ۴۵ دقیقه کار با وزنه به شما یک بدن ایده آل همراه با عضله خوب و چربی کمتر هدیه میدهد.

فعالیت هایی مانند پیاده روی مثل راه رفتن آرام،راه رفتن سریع تر و آرام آرام دویدن به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در طول روز عالی و مفید برای کاهش وزن و تنظیم شدن قلب و عروق و البته چربیسوزی و به اندام بهتر رسیدن است.کوهنوردی،شنا و ورزش در خانه هم تاثییر فوق‌العاده‌ای در چربیسوزی بدن دارد.

مکمل های موثر در چربیسوزی

وقتی نتوانیم مواد مغذی کامل از غذاها بگیریم میتوانیم از مکمل های غذایی کمک بگیریم. همانطور که از اسمش مشخص است مکمل ها تکمیل کننده رژیم غذایی ما هستند و در بدن معجزه نمی‌کنند و برای کامل کردن رژیم غذایی مورد استفاده قرار میگیرند.با مصرف هر دوره مکمل برای دفع رسوبات مکمل ها و جیوه های های موجود در بعضی از مکمل ها لازم است بعد از هر دوره مصرف مکمل 2 الی 4 هفته بدنتان را پاکسازی کنید با مصرف نکردن مکمل ها و آب کافی نوشیدن.

ال کارنیتین

ال کارنیتین یک مشتق اسید آمینه است که در بدن تولید می شود. این ماده به بدن کمک می‌کند تا چربی ها را به انرژی تبدیل کرده و بدن نیز می تواند ال کارنیتین را به ترکیبات شیمیایی دیگری به نام استیل ال کارنیتین و پروبیو ال کارنیتین تبدیل نماید.

ال کارنیتین اسیدهای چرب و بعضی مواد سمی درون سلولی را به درون میتوکندری ها می برد تا بسوزوند و انرژی آزاد نمایند. توجه داشته باشید که مصرف تنها ال کارنیتین نقش مفیدی بدون رژیم غذایی در بدن ندارد و شما با یک رژیم غذایی متناسب همراه با مصرف ال کارنیتین چربیسوزی موفق تری خواهید داشت.

دوز مصرفی ال کارنیتین را روزانه از ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم در روز را می توانید در برنامه غذایی خود بگنجانید.

سی ال ای

نقش سی ال ای بر سیستم ppar تاثیر دارد که این سیستم خانواده ای از ریپس تور های سیگنال دهنده در ارتباط با متابولیسم و سوخت و ساز بدن را تشکیل میدهند که در نتیجه در چربیسوزی ترشح طبیعی استروئید و التهاب نقش دارد.

مصرف سی ال ای منجر به افزایش بافت عضلانی بدون چربی،کاهش میزان چربی بدن،افزایش متابولیسم و کاهش وزن بدن می شود. دوز مصرف این مکمل روزانه حدود ۴ الی 6 گرم در روز می باشد.

ال آرژنتین

مکمل آرژنین فوق العاده برای بازگشایی انرژی حین تمرین و افزایش سوخت و ساز بدن می باشد. مصرف این مکمل به شما ریکاوری خوب،رشد عضلات بدن و افزایش اسپرم،میل جنسی،همچنین رشد چند برابری ترشح هورمون رشد و چربی سوزی میدهد. که باعث چربی سوزی بهتر و عضله سازی بیشتر و انرژی بهتر در طول تمرینات میشود.دوز مصرف این مکمل روزانه حدود 3 الی 6 گرم در روز می باشد.

مولتی ویتامین ها

ویتامین ها نقش عالی در انرژی بدن،افزایش عملکرد در تمرین،خواب بهتر،کارکرد بهتر گوارش و البته چربی سوزی دارند. ویتامینهای مینرال،منیزیم،امگا ۳ و ۶،ویتامین های ب6 ب 9 ب12،نوروبین و ویتامین c بهترین ویتامین هایی هستند که برای کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن مورد استفاده قرار می گیرند. دوز مصرفی روزانه ویتامین ها بسته به نوع ویتامین متفاوت است و 1 الی 3 قرص مورد استفاده قرار میگیرد.

بی سی ای ای

شما برای چربیسوزی و از دست دادن چربی های قدیمی که در بدن شما انباشته شده اند نیازمند عضله سازی بیشتر هستید. هر چه شما عضله ی بیشتری به دست آورید همزمان چربی بیشتری از دست خواهید داد. مکمل بی سی ای ای عالی برای رشد عضلات شما و از دست دادن چربی بدن میباشد.

دوز مصرفی روزانه به صورت قرص 3 الی 8 عدد و مصرف بودری 3 الی 10 گرم در طول روز میباشد.

 ورزش های موثر در چربیسوزی

شما برای از دست دادن چربی های بدنتان نیاز دارید که مرتب ورزش کنید که همین روتین روزانه باعث زودتر رسیدن شما به هدفتان میشود فعالیت روزانه شما باید طوری باشد که ضربان قلب شما مرتب بالا و بالاتر رود تا چربیسوزی رخ دهد.

کار باوزنه

کار با وزنه به شما یک بدن با چربی حداقل و عضله سازی همزمان هدیه میدهد. کار با وزنه را در باشگاه یا در منزل یا در فضای آزاد می توانید انجام دهید.روزانه نیم الی 1 ساعت بهترین زمان برای بهره بردن از تمرین با وزنه میباشد.

دویدن

دویدن و پیاده روی تند که ضربان قلب شما را بالاتر ببرد مفید برای از دست دادن چربی شما می باشد. سعی کنید حداقل روزانه 30 الی 60 دقیقه دویدن همراه با پیاده روی انجام دهید که از همین رو بعد از 1 ماه اثر فوق العاده روی تناسب اندام شما خواهد گذاشت.

کوهنوردی

ورزش کوهنوردی عالی و مفید برای کیفیت انرژی مثبت در زندگی شماست که کیفیت زندگی را بالاتر می‌برد و در کنارش به عضله سازی مخصوصاً عضلات پایین تنه و از دست دادن چربی های پهلو،زیرشکم و شکم می شود. مدت زمان کوهنوردی نباید کمتر از 1 ساعت باشد.

تمرینات بوکس

تمریناتی که در ورزش بوکس انجام می شود باعث بالا رفتن فوق العاده سوخت و ساز بدن شما می شود که حجم زیادی چربی همراه تعرق از بدن شما خارج می شود. اگر از آسیب های تمرینات بوکس ترس دارید فقط تمرینات هوازی بوکس را به صورت آماتور دنبال کنید.

سخن اخر

هرگونه فعالیتی که باعث تعرق، بالا رفتن تنفس و ضربان قلب شما شود، در کنار یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند در مدت زمان چند ماهه شما را به یک بدن ایده آل برساند و همچنین باعث بالا تر رفتن اعتماد به نفس و انرژی مثبت میشود.

سعی کنید در طول ۲۴ ساعت حداقل نیم ساعت را به فعالیت ورزشی اختصاص دهید.

چربیسوزی

چربیسوزی بدون ورزش کردن!

زمان هایی ورزش کردن طبق شرایط کاری و محیطی امکان پذیر نیست اما شما بدون ورزش کردن هم میتوانید به بدن ایده آلتان برسید ولی باید چند مورد را رعایت کنیم که باعث تسریع رخ دادن چربیسوزی در بدن شود.

وعده های کوچک ولی تعداد بالا مصرف کنید

شما اگر به جای 3 وعده در طول روز ۶ الی ۱۰ وعده کوچکتر مصرف کنید، اتفاقی که می افتد این است که در طول روز احساس سیری بیشتری دارید. انرژی بدنتان و انسولین بدنتان هم بالانس میشود و در طولانی مدت باعث کوچکتر شدن معده و در نهایت کوچک شدن شکم و از دست رفتن چربی خواهد شد. سعی کنید هر سه ساعت یک بار وعده غدایی میل کنید.

صبحانه را حذف نکنید

افرادی که از صبحانه خوردن فراری هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که با نخوردن صبحانه بدن با افت شدید قند مواجه می‌شود. از همین رو شما در حین خوردن ناهار به خاطر بالانس نبودن انسولین پرخوری میکنید و از غذا خوردن سیر نمیشوید و سعی میکنید در طول روز با خوردن هله هوله خود را سیر کنید و این باعث تجمع چربی در بدن میشود.

قند مصنوعی و کربوهیدرات مصرفی را کاهش دهید

سعی کنید در طول روز و هفته به هفته یک قاشق از برنج وعده تان کم کنید مثلا اگر وعده ناهار ۱۰ قاشق برنج مصرف می کنید هفته یک قاشق از برنج بشقاب خود کم کنید که هم بدن رفته رفته به کم خوری عادت کند هم شما از وعده های غذایی زودتر سیر شوید. سعی کنید به جای مصرف نان سفید و شرکتی از نانهای سبوس‌دار و جو استفاده کنید. از میوه‌های تازه و سبزیجات تازه به جای کمپوت و میوه خشک استفاده کنید و مصرف کربوهیدرات و میوه ها را در وعده های شب کمتر کنید.

مصرف اب را افزایش دهید

مصرف آب در طول روز باعث بهتر کار کردن گوارش،جذب و دفع کردن بهتر بدن میشود. روزانه ۸ الی ۱۵ فنجان آب در طول روز مصرف کنید و احساس سیری بیشتری در طول روز را تجربه کنید. حتماً قبل از صبحانه،قبل از میان وعده ها،ناهار و شام یک فنجان آب بنوشید که در زمان صرف غذا زود سیر شوید. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند افرادی که روزانه ۸ لیوان آب مصرف می کنند نسبت به افرادی که روزانه یک کیلومتر راه می روند بیشتر چربیسوزی می کنند.

ریزه خواری نکنید

بیهوده خرمای اضافه یا شکلات یا مقداری نان یا یک تکه میوه اضافی نخورید،یک قاشق برنج و خورشت اضافه یا مصرف خوراکی ها به مقدار کوچک و در مواقع حوصله سر رفتگی ریزه خواری محسوب می شود. شاید همین مقدار کم به چشم نیاید ولی در طول یک ماه 2 الی 4 هزار کالری به بدن اضافه می‌کند. سعی کنید به چارچوب رژیمتان عمل کنید و ریزه خواری نکنید.

خوب بخوابید

خواب خوب و با کیفیت شبانه معجزه می کند. خواب عمیق ساعت ۹ تا ۱۲ شب بهترین زمان برای تصفیه خون بدن می باشد که خون کهنه شب از طریق رگ ها به ادرار تبدیل می شود مقدار زیادی چربی از ادرار خارج میشود و شما صبح فردا یک بدن با خون تصفیه شده و مقداری چربی از دست رفته دارید.

به این نکته توجه کنید که خواب قبل از ساعت ۱۲ شب بهترین زمان برای ترشح هورمون رشد برای بدن است که ترشح هورمون رشد باعث عضله سازی بیشتر،ریکاوری بیشتر،چربی سوزی بیشتر و افزایش قد در بدن میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *