چای ماچا چیست؟ همه چیز راجب چای سبز ماچا

چای ماچا چیست؟

چای ماچا matcha نوعی پودر چای سبز بسیار خوش رنگ و بو و دارای نوعی طعم شیرین ظریف و پنهان به نام subtle sweetness است. رنگ آن سبز زمردی است. این چای در ژاپن با آسیاب های گرانیتی مخصوص پودر میشود تا کلروفیل درون آن به اصطلاح نسوزد.

ژاپنی ها در پودر کردن دستی آن از هاون چوبی نیز استفاده میکنند. نکته ی مهمی که کم تر ذکر میشود این است که کلمه ماچا به فرم پودر شده گیاه چای تنچا tancha گفته میشود. علت منحصر به فرد بودن پودرماچا نحوه کشت ویژه آن است.

درختچه های چای ماچا در طول زمستان به خواب زمستانی رفته و با نگهداری مواد معدنی در خود و با رسیدن فصل بهار و بیدارشدن از خواب زمستانی از طریق عمل فتوسنتز بهترین نوع چای بهاره ماچا را پدید می آورند.

کشاورزان ژاپنی در حدود اواسط اردیبهشت ماه سایبان هایی چوبی با چهارچوب های آلومینیومی بر روی درختچه های ماچا ایجاد میکنند تا میزان رسیدن نور خورشید به درختچه های ماچا به حدود 60 الی 75 درصد کاهش پیدا کند.

این عمل باعث بالارفتن طعم شیرین و خواص کیفیت این چای از طریق افزایش اسیدامینه ها در آن میشود. برداشت چای سبز ماچا در کشور ژاپن با مراسم خاصی و ویژه ای همراه است.

چای ماچا

تاریخچه ی چای ماچا چیست؟

هر چند که چای سبز ماچا یک چای ژاپنی معرفی میشود ولی خاستگاه اصلی آن کشور چین است. در قرون دوازدهم میلادی یک راهب متعلق به مکتب (ذن) به نام (ایساسی) eisasi  طی سفری به کشور چین داشت.

درضمن سیر و سیاحت در چین انواعی از بذر انواع چای را با خود به ژاپن آورد. چای ماچا نیز یکی از این بذر ها بود. البته در آن زمان چای سبز ماچا در ژاپن و در ابتدا به حالت پودر به کار نمی رفت و این موضوع ابداع چینی ها است.

چینی ها از صدها سال پیش،از چای سبز ماچا به عنوان دمنوش نیروبخش و درمانگر استفاده میکردند. ابتدا راهبان بودایی و سپس افراد لشکری در گسترش محبوبیت و مصرف این چای پرخاصیت موثر بودند.

خواص چای ماچا چیست؟

نوشیدن 1 لیوان از این چای در روز به طور متوسط بین 3 الی 6 ساعت به بدن انرژی میدهد. مهم ترین خواص چای سبز ماچا عبارتد از

تقویت سوخت و ساز بدن

جلوگیری از پیری

سوزاندن چربی های اضافی

افزایش قابلیت چربیسوزی بدن

انرژی بخشی

سم زدایی کبد

کاهش استرس

تقویت کننده باکتری های نوع خوب در روده

ضد التهاب

پایین نگه دارنده قند خون و آدرنالین

ضد سرطان بودن

مواد تشکیل دهنده چای ماچا چیست؟

آمینواسید

آمینواسید زنجیره ای یا حلقه ی کربن است. آمینواسیدها در تقویت سوخت و ساز بدن نقش موثری دارند. همینطور آمینواسید های بدن منجر به افزایش کارایی بدن و سیستم دفاعی بدن در برابر انواع بیماری ها میشوند.

کاتچین

این ماده از جنبه ی غذایی یکی از مشهورترین آنتی اکسیدان های غذایی را داراست. این آنتی اکسیدان ها در چای سبز ماچا بیشتر از انواع چای سیاه یا سبز وجود دارند. همینطور کاتچین موجود دراین گیاه باعث شادابی و دفع سموم صورت نیز میشوند.

موارد استفاده از چای ماچا

پودر چای ماچا را میتوان به روش های مختلفی استفاده کرد. از بستنی های خنک و متنوع تابستانی گرفته تا نوشیدنی های داغ زمستانی حتی میتوان از آن در تهیه کیک و غذا هم استفاده نمود و یا به صورت ماسک های زیبایی از فواید بی نظیر این چای منحصر به فرد استفاده کرد.

همان طور که قبلا توضیح دادیم چای ماچا یک نوع خاص از چای سبز است که نحوه فرآوری و آماده سازی خاصی دارد و در نتیجه خواص آن از چای سبز معمولی بسیار بیشتر است. این چای سبز را میتوان به صورت گرم و یا به صورت سرد استفاده کرد.

در هر دو روش مصرف سرد یا گرم تاثییری در فواید آن ایجاد نمیکند و روش مصرف تنها به ذائغه و سلیقه مصرف کننده بستگی دارد. معمول ترین نوشیدنی گرمی که با استفاده از ماچا میتوان تهیه کرد انواع ماچا لته است که ترکیبی گرم،لطیف و دوس داشتنی دارد.

به این صورت که یک لیوان شیر گرم را با نیم تا 1گرم پودر ماچا مخلوط میکنیم برای شیرین کننده این نوشیدنی هم میتوان از عسل استفاده کرد که یک نوشیدنی لذت بخش رژیمی را برای ما فراهم میکند.

نکته خیلی مهم در تهیه نوشیدنی با پودر چای سبز ماچا مرحله ترکیب مواد با یکدیگر است. چرا که در زمان مصرف این نوشیدنی باید این پودر در شیر،آب یا هر نوشیدنی دیگری که به عنوان پایه از آن استفاده میکنید،خوب حل شود.

در غیر این صورت پودر ماچا در انتهای لیوان ته نشین میشود. برای حل کردن پودر چای سبز ماچا حتما از همزن مناسب استفاده کنید. هرچه ماچا بهتر در شیر یا آب و… حل شود،نتیجه دلچسب تر و مناسب تری را تجربه خواهید کرد.

روزانه چه مقدار چای ماچا مصرف کنیم؟

برای این پاسخ باید این نکته را در نظر گرفت که به عنوان مثال بدن انسان در روز میتواند 400 میلی گرم کافئین دریافت کند و بیشتر از این مقدار برای بدن مضر خواهد بود و موجب پرخاشگری،استرس،ضربان قلب بالا و گرسنگی مکرر خواهد شد.

با احتساب عدد 400 میلی گرم در روز و با توجه به اینکه به ازای هر 250 میلی لیتر شیر و یا آب میتوان 1 تا 1/5 گرم پودر چای ماچا در هر وعده استفاده نمود که حدودا شامل 50 الی 75 میلی گرم کافئین است. پس هر فرد میتواند تا 5 فنجان چای ماچا در روز استفاده کند.

اما با توجه به اینکه بازه زمانی افزایش انرژی با مصرف ماچا بین 6 تا 8 ساعت ادامه دارد یعنی با نوشیدن یک فنجان چای ماچا (بسته به بدن هر فرد) تا 8 ساعت انرژی لازم برای بدن تامین میشود.

به طور متوسط برای آنکه انرژی لازم در طول روز تامین شود نوشیدن 2 الی 4 فنجان چای سبز ماچا توصیه میشود که البته از فردی به فرد دیگر متغیر است. برخی افراد با نوشیدن یک فنجان چای ماچا در روز تا 8 ساعت انرژی لازم را به دست می آورند.

چای ماچا مفیدتر است یا قهوه؟

همانطور که قبلا در مقاله بالاتر صحبت کردیم میزان کافئین موجود در هر فنجان قهوه بین 80 تا 200 میلی گرم است.عموما مصرف قهوه در افراد به دلیل حجم بالای کافئین موجود در هر وعده مصرف و افزایش ناگهانی انرژی در افراد پرمشغله یا کسانی که وقت کافی برای استراحت ندارند باعث ایجاد اعتیاد میشود.

اما نکته جالب توجه در مورد مصرف قهوه این است که هر فنجان قهوه بین 1 تا 3 ساعت پس از نوشیدن،افزایش انرژی به همراه دارد و این افزایش سینوسی و کاهش ناگهانی به مرور باعث افزایش مصرف افراد میشود.

تا اینجا با کافئین موجود در قهوه و نحوه عملکردش در بدن آشنا شدیم. همانظور که قبل تر اشاره کردیم ماچا نیز دارای کافئین است اما میزان کافئین آن در هر فنجان بین 35 تا 70 میلی گرم می باشد. شاید در ابتدا این تصور ایجاد شود که این میزان کافئین در مقایسه با قهوه بسیار کمتر است.

پس اثر آن هم به همین میزان کمتر خواهد بود اما خوشبختانه نحوه عملکرد کافئین در این چای به صورت سینوسی نیست و در بازه زمانی 4 تا 6 ساعت بدن افزایش انرژی،افزایش تمرکز و شادابی را تجربه میکند.

به این معنی که پس از نوشیدن یک فنجان از این چای بدن حداقل تا 4 ساعت آینده سرشار از انرژی خواهد بود در صورتی که این افزایش انرژی با قهوه تا 3 ساعت ادامه دارد. در ضمن افزایش ناگهانی کافئین در خون منجر به ایجاد استرس،تنش و در بخی افراد به صورت دلشوره نمایان میشود.

مضرات چای ماچا چیست؟

در ارتباط با مضرات چای سبز ماچا توصیه شده که زنان شیرده و کودکان از این چای استفاده نکنند. کافئین و گاهی اندکی سرب موجود در این چای (به خصوص اگر محصول کشور چین باشد نه ژاپن) برای این گروه ها مضر است.

علاوه بر این اگر به طور مرتب داروی خاصی مصرف میکنید،این نوشیدنی ممکن است تداخل دارویی داشته باشد پس حتما با پزشک یا مربی خود مشورت کنید. همینطور نوشیدن این چای میزان جذب آهن را کاهش میدهد بنابراین برای افراد مبتلا به کم خونی مناسب نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *