ورزش یوگا چیست؟ یوگا آرامش بخش است یا چربیسوز؟

یوگا از جمله ورزش هایی است که هرگاه از آن صحبتی به میان آید،ناخودآگاه اولین مسئله ای که ذهن به سمت آن حرکت میکند احساس آرامشی است که ورزش یوگا به افراد می دهد. در واقع این موضوع در ذهن افراد ثبت شده که این ورزش راهی برای رسیدن به آرامش است.

ورزش یوگا چیست؟

ورزش یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد. حرکات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر دارد. بسیاری از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنر های رزمی است.

بسیاری از مربیان در طول زمان این ورزش را به نوعی شکل داده اند. به طوری که حتی بسیاری از مدارس، ورزش یوگا منحصر به فرد خود را به افراد تعلیم می دهند. حالا بریم ببینیم فواید این ورزش ذهنی،بدنی چیست! با حامد کوچ همراه باشید.

ورزش یوگا

معنی ورزش یوگا چیست؟

باید بدانید که ورزش یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUj گرفته شده که معنی آن اتحاد می باشد. در واقع یک بین تن و روان و حتی نیرو های مثبت و منفی وجودی انسان اتحادی غیر قابل باور به وجود می آورد.

مدرسه یوگا ایجنگریوژ را به عنوان پیوستن یا ادغام تمام جنبه های فردی بدن با ذهن و ذهن با روح برای رسیدن به یک زندگی شاد،متعادل و مفید تعریف میکند. آن ها ادعا میکنند هدف نهایی تمرین یوگا رسیدن به کالیایی (رهایی یا آزادی نهایی) است.

چگونه ورزش یوگا را آغاز کنیم؟

تمرینات مستمر این ورزش علاوه بر پرورش روح و فکر میتواند انعطاف پذیری بدن،نرمی عضلات،تناسب اندام،طراوت و شادابی را در فرد پدید آورد. اگر تمایل دارید که به طور مستمر به انجام ورزش و تمرینات یوگا بپردازید بایستی لوازم و تجهیزات مورد نیاز این ورزش را فراهم کنید.

برای انجام تمرینات ورزش یوگا به یک مت تمرینی،پتو،بالش دست،کمربند مخصوص یوگا و یک لباس راحت همه وسایلی است که برای انجام تمرینات یوگا نیاز است که میتوانید تمام این لوازم را به راحتی از یک فروشگاه ورزشی تهیه کنید.

1 وضعیت آسانا

برای انجام این تمرین به صورت چهارزانو و در حالتی بنشینید که مچ پاها زیر زانو قرار بگیرد. در وضعیت آسانا باید کمر صاف باشد و دست ها نیز روی زانو قرار گرفته باشد. کف دستها را میتوانید به طرف بالا یا پایین نگه دارید. این حرکت موجب آرامش جسم، و با تقویت کمر آن را قوی و استوارتر میکند.

2 وضعیت تادآسانا

در وضعیت تادآسانا ابتدا باید استوار و محکم و در حالتی بایستید که کمر و سرتان صاف باشد و با بالابردن کاسه زانوها عضلات ران را منقبض کنید. دست ها را موازی با بدن نگه دارید و وزن تان را روی انگشتان پا بالا ببرید. این وضعیت را 7 تا 10 ثانیه ادامه دهید و سپس رها کنید.

3 وضعیت سگ سرپایین

ابندا روی دست ها و پاهای خود قرار بگیرید و سپس باسن خود را بلند کنید تا دست ها و پاهایتان به صورت صاف و مستقیم قرار بگیرند. شانه ها باید در امتداد دست ها باشند و پاها نیز باید هم راستای باسن قرار بگیرند.

دست ها و پاهایتان را صاف نگه دارید و در پایان نگاهتان را به سمت شکمتان معطوف کنید و این حالت را چند ثانیه ادامه دهید. این نوع تمرین یوگا عضلات شکم را تقویت میکند و گردش خون و گوارش را بهبود می بخشد. همچنین پاها را قوی و اضطراب را کنترل میکند.

4 وضعیت کبرا

ابتدا روی شکم دراز بکشید و کف دستها را روی زمین و کنار شانه ها قرار دهید. سپس قسمت فوقانی بدن را بلند کنید و به آسمان نگاه کنید. وقتی تا جایی که میتوانید از زمین بلند شدید ران ها،باسن و انگشتان پا را به یکدیگر فشار دهید و تا چند ثانیه ادامه دهید.

5 حرکت جنگجو

ابتدا پای راست خود را به اندازه 90 سانتی متر جلوتر از پای چپ قرار دهید به صورتی که زانوی راستتان را با زاویه 90 درجه نسبت به زمین قرار بگیرد و پاشنه های پا نیز هم راستا با یکدیگر باشند.

سپس بازوهای خود را کاملا کش دهید و در دو طرف بدن بالا ببرید تا جایی که به صورت موازی با سطح زمین قرار بگیرند. حالا بازوها را بالاتر ببرید و کف دستها را در بالای سرتان به هم برسانید و بعد عکس این تمرین را انجام دهید. این تمرین باعث افزایش اعتماد به نفس،بهبود راه رفتن و کاهش تنش میشود.

تاریخچه ورزش یوگا

ورزش یوگا یک تمرین جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها و بودایی ها به وجود آمده است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقا چگونه به وجود آمده ناممکن است،چرا که تاریخ شکل گیری ورزش یوگا به سال های بسیار دور باز می گردد.

یوگ ها طی هزاره ها این رشته را به دانش آموزان خود منتقل کردند و بسیاری از مدارس مختلف آموزش یوگا گسترش یافتند. اولین اثر ضبط شده حرکت یوگا و یکی از قدیمی ترین متون موجود،تصور می شود که توسط پاتانجالی مریم یوجی هند که در حدود 2000 الی 2500 سال پیش زندگی کرده بود نوشته شده.

پاتانجی با نوشتن سوتاتای یوگا sutra به معنای موضوع در سانسکریت است که اصول، فلسفه و شیوه آموزش یوگا هستند که هنوز هم دنبال می شوند.

بهترین زمان انجام دادن ورزش یوگا

انجام تمرینات ورزش یوگا در صبح گاه سبب می شود تا مقدار انرژی فرد در طول روز بالا باشد اما انجام تمرینات این ورزش میتواند پیش از ظهر و یا در شب نیز انجام شود و مانعی برای انجام این ورزش نیست.

اما انجام تمرینات در صبح میتواند یک روش بسیار جالب برای شاداب نمودن ذهن و فراغت از استرس در طول روز باشد. معمولا زمان انجام تمرینات ورزش یوگا در یک جلسه تمرینی 1 ساعت الی 1/5 ساعت به طول می انجامد.

حتی میتوان مدت زمان کمتری را نیز برای انجام تمرینات اختصاص داد. حتی فرد میتواند تنها با انجام 15 دقیقه از فواید بی نظیر و شگفت انگیز تمرینات ورزش یوگا نیز بهره مند شود.

مضرات ورزش یوگا چیست؟

مهم ترین نکته برای آغاز تمرینات ورزش یوگا این است که بدانیم در چه مواقعی نباید هر حرکت تمرینی را انجام دهیم. به طور مثال بارداری،درد های کمر،ستون فقرات،شانه و زانوها،یائسگی،مشکلات تنفسی،دوران قائدگی و همچنین در مواقعی که فشار خون بالاست.

این موارد با بعضی از حرکات یوگا در تقابل هستند. در هنگام بروز هر یک از این مشکلات نباید برخی از حرکات را انجام داد و یا محدودیت هایی برای انجام حرکت تمرینی در نظر گرفت. چنانچه از مشکلات جسمی رنج می برید بهتر است پیش از اقدام به انجام ورزش یوگا با پزشک مربوطه مشاوره داشته باشید.

نکات مهم قبل از انجام ورزش یوگا

1 ورزش یوگا و تمرینات آن را پیش از آنکه آموزش صحیح دیده باشید به تنهایی انجام ندهید و سعی کنید اول تمرینات را یاد بگیرید.

2 اگر در دوران بارداری به سر می برید و یا از بیماری خاصی رنج می برید قبل از شروع به تمرینات با پزشک خود مشورت لازم را داشته باشید.

3 آناتومی بدن خود را بشناسید و پیش از اقدام به انجام تمرینات یوگا قدرت جسمی و فیزیک خود را ارزیابی کنید.

4 ورزش یوگا را به صورت پایه ای آموزش ببینید و پیش از شروع تمرین حتما بدن خود را گرم و آماده اجرای حرکات کنید. زیرا اگر بدن سرد باشد احتمال مصدومیت و آسیب دیدگی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

5 اگر اجرای حرکتی را به درستی درک نکردید حتما از مربی بخواهید که مجددا آنرا برای شما توضیح و اجرا کند تا به سبب اجرای نادرست حرکات،دچار آسیب دیدگی نشوید.

6 از لباس مناسب استفاده کنید و لباسی را انتخاب کنید که در هنگام تمرینات بتوانید آزادانه و خیلی راحت حرکات را اجرا کنید.

ارتباط ورزش یوگا و بدنسازی

در حقیقت ورزش یوگا به نسبت ورزش بدنسازی هزینه ای برای شما ندارد. تمام آن چیزی که به آن نیازمندید،خود شما هستید. چون میتوانید هر لباسی که به شما اجازه ی آزادانه حرکت کردن بدهد بپوشید.

حتی نیازی به زیرانداز یوگا ندارید،چمن یا فرش زیر پایتان نیز برای شما کافی است. دی وی دی و فیلم های آموزشی رایگان بسیاری در اینترنت برای آموزش یوگا وجود دارد. بدون هیچ ابزاری و تجهیزاتی در خانه،محل کار یا جاده میتوانید وضعیت یوگا را انجام دهید.

در ورزش یوگا شما می آموزید که جسم و ذهنتان را با یکدیگر هماهنگ سازید. همین امر به شما این فرصت را میدهد که به آرامی حرکت کرده و به احساس بدن خود در تمامی لحظات توجه فرمایید. عکس این موضوع در ورزش بدنسازی است که احتمال آسیب وجود دارد.

ورزش یوگا و لاغری

تمرینات ورزش یوگا ذهن شما را تغییر میدهد. روش و سبک زندگی،بدن و تغذیه شما را دگرگون میکند. شما را به سمتی هدایت میکند که بخواهید بدنتان را با بهترین سوخت تغذیه نمایید،نه هله هوله و غذاهای کنسروی.

یوگا ذهن شما را نسبت به جسمتان تغییر میدهد و تغذیه شما ابزار بسیار موثری در جهت کاهش وزنتان خواهد شد. به طوری که با آرامش ذهن تمایل بیشتری به میل غذا و نوشیدنی های سالم تر به شما دست خواهد داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *