ورزش اسپینینگ چیست؟ تاثییر فوق العاده اسپینینگ در بدن

ورزش اسپینینگ چیست؟ آیا فایده ای برای بدن ما دارد؟

اگر ورزش اسپینینگ را جستجو کنید افرادی را داخل باشگاه میبینید که با یک دوچرخه مشغول ورزش کردن هستند. اما آیا دوچرخه ثابت های داخل باشگاه بدنسازی همان دوچرخه های ورزش اسپنینگ هستند؟

عجله نکنید در این مطلب قرار است به همه سوالات مختلفی که در ذهن خود درباره ورزش اسپنینگ دارید پاسخ دهیم. با حامد کوچ همراه باشید.

دوچرخه سواری داخل سالن که به آن ورزش اسپینینگ میگویند،اسم یک کلاس ورزشی با دوچرخه اسپینینگ است که شاید اخیرا زیاد نامش را شنیده باشید. این ورزش نوعی تمرین هوازی روی دوچرخه ثابت است که بر استقامت،قدرت و شدت تمرین تمرکز دارد.

در نگاه اول شاید اینطور تصور شود که فرقی بین دوچرخه سواری و ورزش اسپینینگ نیست اما در حقیقت این دو ورزش بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. نه تنها نوع دوچرخه ها متفاوت است،بلکه شکل اجرای تمرینات و برنامه تمرینی آن هم بسیار با یکدیگر فرق دارند.

ورزش اسپینینگ یک ورزش رسمی و جدید است که مربی های حرفه ای خودش را دارد. این ورزش شما ر ا برای انواع تمریناتی مثل اینتروال،قدرتی و هوازی آماده میکند. کلاس های آن معمولا با موسیقی های جذاب همراه است تا ورزش شما همچنان پرشور و مشتاقانه ادامه پیدا کند.

ورزش اسپینینگ

فایده ورزش اسپینینگ برای بدن چیست؟

ورزش اسپینینگ عضلات سرینی،عضلات چهار سر ران،میان تنه و پشت شما را درگیر میکند. از آنجا که این عضلات بزرگترین گروه های عضلانی بدن ما هستند،پس تعجبی هم ندارد که شما با انجام 1 ساعته این ورزش تا بالای 500 کالری انرژی مصرف کنید.

ورزش اسپینینگ تمرین کل بدن (فول بادی) است و بر همه گروه های عضلانی اصلی بدن تاثیرگذار است. این یعنی میتواند ورزشی برای همه اعضای بدن باشد. در ادامه چند گروه عضلانی که در حین انجام این ورزش درگیر و ساخته می شوند را نام میبریم.

ورزش اسپینینگ برای عضله سازی چگونه عمل میکند؟

میان تنه

شما باید از میان تنه تان برای تثبیت و حفظ تعادل بدن خود در طول کلاس استفاده کنید. اگر دقت کرده باشید در حین انجام تمرینات اسپینینگ ورزشکاران از روی صندلی دوچرخه بلند شده و در حال رکاب زدن با فشار پاهایشان هستند.

بالاتنه

در حین ورزش از عضلات بالاتنه خود برای حمایت از بدن استفاده میکنید. گاهی اوقات در حین رکاب زدن از وسایل ورزشی دیگر مثل کش بدنسازی یا دمبل های سبک هم استفاده میکنید که مربوط به ساخت عضلات بالاتنه است.

عضلات پشت

در طول انجام ورزش اسپینینگ باید ستون فقرات و فیله کمری قوی و پایدار داشته باشید. برای ساخت این عضلات، ناخودآگاه در طول تمرین عضلات پشتی و بک شما درگیر و ساخته و قوی می شوند.

پایین تنه

مهم ترین و شدید ترین نقطه ای که درگیر میشود عضلات پایین تنه است. بالا بردن سرعت تغییر شیب دوچرخه،افزایش مقاومت یا هر تغییر دیگری که در حین تمرین خواهید داشت، به طور مستقیم عضلات پایین تنه از جمله سرینی،چهارسرران،ساق و همسترینگ شما را تحت تاثییر قرار می دهد.

تاریخچه ورزش اسپینینگ چیست؟

جاناتان جانی جی گلدبرگ دوچرخه سوار آفریقای جنوبی را مخترع ورزش اسپینینگ میدانند. گلدبرگ در حال آماده شدن برای مسابقه 3100 مایلی در آمریکا،یکی از سخت ترین مسابقات دوچرخه سواری جهان بود.

جاناتان 31 ساله یک شب که در حین تمرین آخر شب به سختی از تصادفی وحشتناک جان سالم به در برد، تصمیم گرفت از این پس تمرینات دوچرخه سواری را داخل خانه اش و با شگاه انجام دهد تا خطر تصادف های جاده ای دیگر برایش وجود نداشته باشد.

ورزش اسپینینگ یا به اصطلاح دوچرخه سواری داخل سالن ورزشی در دهه 1970 و اوایل 1980 توسعه یافت. دوچرخه های ثابت که تا آن زمان عمدتا در زمینه پزشکی ورزشی برای تست های عملکردی بیماران استفاده میشد،کم کم به باشگاه ها و مراکز سلامتی نیز راه پیدا کردند.

او یک برنامه تمرینی دوچرخه سواری داخل فضای بسته برای خود ریخت و برنامه تمرینی او به طور ویژه ای بین دوستان و همسایگان محبوب شد. در سال های بعد گلدبرگ به بهبود تمرینات داخل سالن خود ادامه داد و آن را با موسیقی ترکیب کرد که سرانجام ورزش اسپینینگ امروزی متولد شد.

ورزش اسپینینگ و لاغری شکم،پهلو

دوچرخه سواری داخل سالن می تواند به کاهش چربی های شکم و پهلوها کمک کند و شما را خیلی زود لاغر کند. دوچرخه سواری منظم مثل دوچرخه ثابت یا دوچرخه سواری در هوای آزاد برای کاهش چربی دور شکم و پهلو ها عالی عمل میکند.

رعایت نکات تغذیه ای نیز تاثیر لاغری با ترکیب دوچرخه سواری را چندین برابر میکند و باعث سلامت کلی بدن هم میشود. در ادامه به چند نکته درمورد فواید لاغری با دوجرخه سواری را توضیح می دهیم.

افزایش متابولیسم و چربیسوزی

دوچرخه سواری و ورزش اسپینینگ گزینه خوبی برای کاهش وزن کلی بدن است. این نوع تمرینات کالری سوزی بالایی دارند و بر میزان متابولیسم پایه و توده عضلانی شما تاثییر مفیدی می گذارد.

چربی سوزی شکم

30 تا 60 دقیقه انجام ورزش اسپینینگ که یک ورزش هوازی با شدت متوسط شبیه به ورزش هایی مانند دویدن،پیاده روی و شنا است، و یک رژیم غذایی سالم و غنی از فیبر و پروتئین راه موثری برای کاهش وزن است.

کاهش مقاومت به انسولین

دوچرخه سواری منظم میتواند بطور قابل توجهی مقاومت به انسولین را کاهش دهد. این بدان معنی است که انجام اسپینینگ به طور منظم باعث میشود تا سلول های بدن گلوکز موجود در خون را بهتر جذب کنند. بنابراین افراد مبتلا به دیابت از دوچرخه سواری سود می برند.

ورزش اسپینینگ برای لاغری پا و باسن

اگر میخواهید ران و باسن لاغرتری داشته باشید باید بدانید که راه رسیدن به این هدف از ورزش یا غذای خاصی صورت نمی گیرد. بلکه کاهش وزن کلی بدنتان باعث کاهش سایز ران های شما خواهد شد.

با از دست دادن چربی در ران ها و افزایش حجم ماهیچه ها در حین دوره های اسپنینگ یا دوچرخه سواری،ران های شما باریک تر و زیباتر به نظر میرسد حتی اگر سایز یا وزن خاصی کم نکرده باشید.

چرا که در حین انجام تمرینات عضلات سرینی و همسترینگ تقویت میشوند و باعث فرم زیباتر به پاها و رفع افتادگی باسن میشود. برای بهره بیشتر بردن از این مورد دنبال کردن رژیم غذایی سالم هم تاثیرگذاری به مراتب بالاتری دارد.

ورزش اسپینینگ مفید برای رفع زانو درد

ورزش اسپینینگ یک ورزش کم شدت ایده آل برای افراد مبتلا به آرتروز زانو است. چون ایمن و راحت است. بر خلاف دوچرخه سواری در هوای آزاد مثل آب و هوا،دست اندازها یا خطرات احتمالی خیابانی،این ورزش را میتوان تمرینی بی خطر نام گذاری کرد.

فشار کمتر روی مفاصل

دوچرخه سواری یک تمرین کم شدت است. این بدان معنی نیست که اسپینینگ فشار زیادی به مفاصل تحمل کننده وزن مانند لگن،زانو و پاها وارد نمی کند. به علاوه این ورزش به تقویت مفاصل کمک میکند که درد،سفتی و خشکی مفاصل را کاهش دهد.

کنترل وزن

اضافه وزن میتواند آرتریت التهابی را تشدید کند و همچنین فشار بیشتری بر مفاصل به ویژه زانو های شما وارد کند. هر نیم کیلو گرم کاهش وزن مساوی است با برداشتن 4 کیلوگرم وزن از روی پاها، اما با انجام این ورزش از افزایش بی رویه وزن پیشگیری می کنید.

تنظیم دلخواه

ورزش اسپینینگ را میتوان در طیف وسیعی از شدت ها انجام داد. اگر تمایل دارید کمی آهسته پیش بروید میتوانید شدت تمرین را کمی کاهش دهید. افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند،بهتر است برای بهره کافی و تقویت مفاصل تمرینات را آهسته تر انجام دهند.

فواید ورزش اسپینینگ چیست؟

کالری سوزی

یکی از مزایای استفاده از ورزش اسپینینگ رسیدن به لیست بلندی از سلامتی،تناسب اندام و شیوه ی زندگی در گستره ی وسیعی از افراد است. این که شما یک ورزشکار قدیمی هستید یا تازه وارد هستید فرقی نمیکند.

اگر به دنبال دستاورد های عملکردی اسپینینگ را انجام می دهید و به دنبال چند کیلو کاهش وزن هستید،این ورزش میتواند خواسته هر دو را رفع کند. و همچنین این ورزش را میتوان یک ورزش موثر و پویا در چربیسوزی دانست.

ورزشی عالی برای سلامتی قلب

از دیگر فواید ورزش اسپینینگ این است که می تواند به عنوان یک ورزش هوازی انجام پذیرد و انرژی را از ذخایر بیرون کشیده و مقاومت عضلات را به مرور افزایش دهد. از سوی دیگر نیز با بالا بردن ضربان قلب عضلات قلب و عروق را تقویت کرده و باعث کنترل تنفس و همچنین بهبود شش ها شود.

کنترل استرس و اضطراب

یکی از فواید ورزش اسپینینگ همانطور که گفته شد تنظیم و کنترل تنفس است. از مزایای کنترل تنفس علاوه بر مزیت گفته شده کنترل اضطراب و کاهش ضربان قلب در موقعیت های خاص است. در واقع ویژگی مشترک ورزش های قدرتی همین از بین بردن استرس است.

فرم دادن به بدن

قبل از انعکاس مزایای فیزیکی استفاده از ورزش اسپینینگ باید در واقع اشاره کرد به ایجاد ماهیچه و فرم دادن به بدن به شکل عالی و درست بیشتر در پاها و قسمت پایینی بدن که فرم خاصی به عضلات و زیبایی باسن،ساق ها و ران ها می بخشد.

تقویت عضلات سیکس پک

بر خلاف مسابقات دوچرخه سواری در جاده ها همانطور که رکاب میزنید،میتوانید ریتم بدن را بالا ببرید و این نوع حرکات از یک موقعیت خمیده به ماهیچه های اطراف شکم و ماهیچه های اطراف ماهیچه های مرکزی پخش می شود و به این صورت برای ساخت عضلات شکم مفید است.

مضرات ورزش اسپینینگ چیست؟

آسیب به کلیه ها

از عوارضی که برای ورزش اسپینینگ نام برده شده است آسیب به کلیه در اثر تمرین های خیلی سنگین است که در این مواقع آب بدن به شدت کم شده و کلیه ها دچار مشکل می شوند که البته در اکثر موارد با رفع کم آبی بدن این مورد حل می شود. پس خیلی نگران این مورد نباشید.

کمر درد

از دیگر عوارضی که برای ورزش اسپینینگ شمرده می شود کمر درد است. این عارضه در اثر اشتباه در نوع ایستادن و رکاب زدن ایجاد می شود. اگر فرد نوع درست ایستادن و رکاب زدن را یاد بگیرد هیچ نگرانی از بابت صدمه دیدن در پا یا کمر وجود نخواهد داشت.

عضله سازی کمتر در بالا تنه

از آنجایی که این ورزش برای چربی سوزی مناسب است از ایرادهایی که در ورزش اسپینینگ وجود دارد این است که عضلات بالاتنه مثل عضلات شانه،دست ها و سینه کار نمیکنند. برای رفع این مورد و عضله سازی بالاتنه بهتر است تمرینات کار با دمبل را روی دوچرخه انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *