مکمل های غذایی محبوب در بدنسازی

ایا مصرف مکمل های غذایی محبوب تاثییر مثبتی بر روی بدن دارد؟

70 درصد ورزشکارانی که ورزش های بدنسازی و کار با وزنه انجام میدهدند بعد از گذشت 1 تا 3 ماه برای بهبود وضعیت بدنی و بهره بیشتر بردن از ورزش کردن به سراغ مکمل های غذایی محبوب میروند و تولید کنندگان مکمل های ورزشی ادعا میکنند که مصرف این مکمل ها تاثییر مثبتی بر روی افزایش انرژی در باشگاه،افزایش عضله سازی،چربیسوزی یا افزایش حجم عضلات بدن میگذارد.

در یک تحقیق که بین 70 درصد از ورزشکاران مورد ازمایش قرار گرفته شد نیمی از ورزشکاران تاثییر مکمل ها را بر روی کیفیت بدنشان بی تاثییر گزارش دادند و نیمی دیگر تاثییر مکمل های غذایی را بر روی کیفیت و رشد بدنشان مثبت گزارش دادند اما یک فاکتور مهم که باید در نظر داشته باشید این است که مصرف مکمل ها خیلی نمیتواند کمبود وعده های غذایی شمارا جبران کند.

تاثییر مصرف مکمل های غذایی محبوب بدین صورت است که وعده های غذایی کامل شما و تمرین منظم و مرتب و خواب با کیفیت شبانه تاثثیر این مکمل هارا در بدن شما افزایش میدهد و اگر خواب کامل یا تمرین نامنظم و تغذیه ناقص دارید خیلی روی تاثییر این مکمل ها روی بدن خود حساب نکنید چرا که فقط هزینه خود را هدر داده اید.

در این مقاله شما را با تعدادی از مکمل های غذایی محبوب که وجود انها در غذاها و مواد خوراکی ناچیز است اشنا میکنیم و مکمل هایی که خیلی برای شما واجب نیست و میتوانید به راحتی از مصرف غذاها برای بدنتان تامین کنید را نام نمیبریم و فقط مکمل هایی را برای شما اشنا میکنیم که ارزش هزینه کردن و تاثییر بالایی برای خرید داشته باشند و به دست اوردن انها از مواد غذایی سخت باشد.

مکمل های غذایی محبوب

پروتیین وی

پروتئین ها اصلی ترین عناصر سازنده بدن انسان هستند،از انها برای ساختن موارد مختلف از جمله تاندون ها،اندام ها،هورمون ها،انزیم ها،انتقال دهنده های عصبی و مولکول های مختلف استفاده میشود.پروتئین ها همچون سازنده عناصر انقباضی عضلات هستند،پروتئین وی یکی از انواع مختلف پروتئین ها است.

افراد معمولا از پروتئین وی به عنوان یک مکمل های غذایی محبوب در کنار ورزش های مقاومتی،برای کمک به بهبود سنتز پروتئین و رشد عضله استفاده میکنند.پروتئین وی مکمل بسیار کاملی محسوب میشود زیرا حاوی همه 9 اسید امینه ضروری بدن است و لاکتوز ان کم است.وی پروتئین مخلوطی از بتالاکتوگلوبولین،البومین سرم گاو و ایمونوگلوبین ها است و از مزایای ان میتوان به کاهش کلسترول،کاهش وزن و افزایش عضله سازی اشاره کرد.

گینر

مکمل گینر یک مکمل محبوب محصولی کاربردی برای کسانی است که قصد افزایش وزن یا افزایش عضله سازی را دارند.کالری موجود در ترکیبات پودر گینر ان را به عنوان یک محصول پرفروش در دسته مکمل های غذایی محبوب برای حجم قرار داده است،این مکمل از مقدار زیادی اسیدامینه،کربوهیدرات پیچیده یا ساده(با توجه به نوع ان) و طیف وسیعی از موادمعدنی و ویتامین ها تشکیل شده است.

امینو

اسید های امینه کارهای مهم و متنوعی در بدن انجام میدهند.ان ها باعث تنظیم و حفظ برخی از هورمون ها مانند تیروئید،انسولین،ادرنالین و غیره میشوند.یکی از مهمترین عملکرد های اسیدهای امینه تامین انرژی برای بدن است به طور معمول بدنی سالم با رژیم متعادل از کربوهیدرات ها به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده میکند،اما وقتی منابع اصلی به دلیل ورزش سنگین تخلیه میشوند،میتوانند از پروتئین ها و اسیدامینه ها استفاده کنند.

امینو اسید های شاخه دار بی سی ای ای

بدن به طور کلی برای عضله سازی نیاز به 8 امینه اسید ضروری دارد که 3 مورد از ان داخل مکمل های غذایی محبوب بی سی ای ای یافت میشود.این 3 امینو اسید شامل

والین است که برای بالابردن سنتز پروتئین و تسریع ریکاوری عضلات پس از تمرین مورد استفاده قرار میگیرد.

لوسین موجود در این مکمل در بایو سنتز پروتئین مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین برای افزایش توده عضلانی تاثیرگذار است.

ایزولوسین رشد تارچه های عضلانی و همینطور سنتز پروتئین را بالا میبرد.

کراتین

کراتین یکی از مکمل های غذایی محبوب دارای اجزای مکمل های عضله ساز و نوشیدنی انرژی زاست.کراتین از 3 اسیدامینه ال ارژنین،گلیسین و ال متیونین تشکیل شده است و حدود 1 درصد از کل حجم خون انسان را تشکیل میدهد.حدود 95 درصد از کراتین بدن در عضله اسکلتی و 5 درصد ان در مغذ ذخیره میشود.

بین 1.5 الی 2 درصد از ذخایر کراتین بدن توسط کبد،کلیه ها و پانکراس برای استفاده روزانه بکار گرفته میشود.کراتین وارد جریان خون میشود و به واسطه اعضای بدن که نیاز به انرژی زیاد دارند مثل عضلات اسکلتی و مغذ استفاده میشود.

مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها از مهم ترین و پرفروش ترین مکمل های غذایی محبوب در بازار جهانی هستند.در چند دهه اخیر شهرت این مکمل ها به طور ویژه ای افزایش پیدا کرده است.برخی از مردم بر این باورندکه مولتی ویتامین سبب بهبود سلامت فرد،کاهش احتمال ابتلا به بیماری های مزمن و بهبود شرایط روانی میشود.مادران باردار،کودکان،نوجوانان،سالمندان و ورزشکاران برای بهبود گوارش، شادابی بدن و افزایش انرژی روزانه از انها استفاده جدی میکنند.

الکارنیتین

الکارنیتین یک مکمل های غذایی محبوب دارای مشتق اسیدامینه است که در بدن تولید میشود.این ماده به بدن کمک میکند تا چربی هارا به انرژی تبدیل کرده و بدن نیز میتواند الکارنیتین را به ترکیبات استیل الکارنیتین و پروپیونیل الکارنیتین تبدیل نماید.الکارنیتین اسیدهای چرب و بعضی موادسمی درون سلولی را به درون میتروکندری ها میبرد تا بسوزند و انرژی ازاد نمایند،به همین دلیل وجود ان برای سوخت و ساز بدن حیاتی است.پس شکی نیست که مصرف ال کارنیتین به همراه ورزش کردن و رژیم غذایی سالم به سوزاندن چربی ها کمک میکند.

گلوتامین

این مکمل های غذایی محبوب یکی از مهم ترین امینواسیدهایی است که کاربرد بسیار زیادی دربدن دارد.شاید باور نکنید که حدود 61 درصد از عضلات مهم بدن را تشکیل میدهد.گلوتامین با فرمول شیمیایی c.h.n.o یکی از 20 امینواسید طبیعی موجود در پروتئین روزانه مصرفی شماست.از طریقی نیاز بدنتان به این امینواسید نیز بسیار زیاد است،زیرا حدود 30 تا 35 درصد امینواسید نیتروژن موجود در خون را تشکیل داده و در نتیجه باید به مقدار زیاد دریافت شود.

دقت کرده اید که بعد از یک نمرین شدید و حرفه ای چقدر قدرت و استقامت بدنتان کم میشود،علت ان همین کم شدن منابع گلوتامینی عضلات شماست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *