مکمل بی سی ای ای (bcaa) چیست؟ عوارض و فواید مکمل بی سی ای ای

مکمل بی سی ای ای bcaa چیست؟

مکمل بی سی ای ای bcaa یا بی سی دبل ای مخفف branched-chain-amino-acids است. که به امینو اسیدهای زنجیره ای نیز معروف هستند. شاخه شاخه بودن ساختار مولکولی bcaa موجب شده تا به نام امینو اسید شاخه ای نیز شناخته شود. امینو اسید زنجیره ای بی سی ای ای از سه امینو اسید لوسین،ایزولوسین و والین تشکیل شده است.

تاثیر مکمل بی سی ای ای bcaa در بدنسازی چیست؟

مکمل بی سی ای ای به منظور افزایش رشد عضلات و جلوگیری از عضله سوزی مورد استفاده قرار میگیرد. این مکمل ها همچنین به کاهش خستگی بعد از اتمام تمرین نیز کمک شایانی میکنند. امینو اسید های شاخه دار با کاهش تولید سروتین توسط مغز خستگی حین ورزش را کمتر میکنند که این هم شامل خستگی ذهنی و هم خستگی جسمی میشود.

لوسین موجود در ترکیبات این مکمل تحریک کننده های کلیدی سنتز پروتئین یا ساخت عضلات هستند و همچنین در جلوگیری از تخریب عضلات نقش دارند.bcaa مکملی است که ذخایر قندی عضلات و کبد را حفظ کرده و با تحریک تولید انسولین سلول های عضلانی را وادار به برداشت قند از خون میکنند و از این طریق به کنترل و بهبود قند خون کمک می نمایند.

بی سی ای ای

مزایای مکمل بی سی ای ای bcaa در چربی سوزی چیست؟

bcaa در بین ورزشکاران بدنسازی که به دنبال کم کردن وزن بدون تحلیل رفتن عضلات هستند بسیار محبوب است. بی سی ای ای خصوصا برای دوران کات بسیار کمک کننده بوده و ورزشکاران از ان به وفور استفاده میکنند. کبد به طور مداوم بی سی ای ای ها را برای حفظ قند خون و مدیریت ان ازاد میکند.

این امر کمک خواهد کرد که قند خون تثبیت شود و شما میلی به مصرف فست فود ها و نوشیدنی های قندی فراوری شده نداشته باشید. بنابراین با حفظ سلامت کبد و سم زدایی به راحتی وزن کم میکنید. مصرف بی سی ای ای قبل از تمرینات باعث کاهش خستگی شده و بدین ترتیب باعث میشود شما با ادامه دادن تمرینات بیشتر چربیسوزی بیشتری داشته باشید.

بهترین زمان مصرف مکمل بی سی ای ای bcaa چه زمانی است؟

قبل از تمرین

اگر این مکمل را قبل از تمرین مصرف کنید مکمل bcaa از بدن درد و خستگی بعد از تمرین تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد. همچنین بعد از تمرین نیز سطح انرژی تان به یک باره کاهش نخواهد یافت.

حین تمرین

این امینواسیدها در حین ورزش با تولید قند خون انرژی لازم برای تمرینات را تامیین میکنند. بنابراین برای کسانی که با کالری محدود تمرین میکنند بسیار مفید هستند.

بعد از تمرین

اگر مصرف مکمل bcaa را به بعد از تمرین موکول کنید عضله سازی و ریکاوری بدنتان نسبت به قبل سرعت بیشتری داشته و به اصطلاح بدنتان وارد فاز عضله سوزی نخواهد شد. حال با توجه به هدف و خواسته تان میتوانید مصرف این مکمل را قبل و یا بعد از ورزش در برنامه ورزشی تان بگنجانید.

مواد غذایی حاوی بی سی ای ای bcaa

سینه مرغ

سینه مرغ یک غذای عالی و مطمعن برای ورزشکاران بخصوص بدنسازان است. مزیت سینه مرغ عبارت است از چربی کمتر بدن اما عضلات بیشتر. یک سینه مرغ حدود 55 گرم پروتئین و دارای 5 الی 7 گرم بی سی ای را داراست.

تخم مرغ

تخم مرغ منبعی عالی برای تمامی اسید امینه های ضروری برای بدن انسان است و نکته طلایی این است که هضم و جذب اسید امینه های تخم مرغ برای بدن انسان بسیار اسان تر از مواد غذایی دیگر است. یک تخم مرغ کامل حدود 1 گرم والین 1 گرم لوسین و 1 گرم ایزولوسین را داراست.

گوشت گاو

گوشت گاو سرشار از منیزیم است و منیزیم به تولید تستسترون در بدن کمک میکند. تستسترون سنتز پروتئین را سرعت میدهد و این موضوع به مقابله با خستگی بخصوص برای بدنسازان نیز میپردازد. 100 گرم گوشت گاو حدود 2 گرم لوسین 1.5 گرم والین و 0.75 گرم ایزولوسین دارد.

ماست یونانی

ماست یک منبع عالی کلسیم برای تقویت استخوان ها و انقباض ماهیچه ها است. همچنین باکتری های مفید موجود در ماست به سیستم گوارشی انسان کمک میکنند. هر 1 فنجان ماست یونانی حدود 1.3 گرم لوسین 1 گرم والین و 1 گرم ایزولوسین را دارا میباشد.

سایر مواد غذایی حاوی این مکمل هم عبارتند از گوشت بوقلمون،بادام زمینی،لوبیا،عدس، نخود،سویا،پسته،بادام هندی،برنج قهوه ای و نان سبوسدار هستند که دارای منبع متوسطی از مکمل bcaa هستند.

عوارض مصرف مکمل بی سی ای ای bcaa

خطرناک برای بیماری لوگریگ

یکی از موانع مصرف مکمل bcaa احتمال بیماری لوگریگ است. در این سندروم افراد با اختلال عصبی درگیر هستند و ماهیچه هایشان ضعف دارد. در چنین مواردی پیش از مصرف این مکمل لازم است با پزشک مشورت شود.

تاثییر منفی بر قند خون

یکی دیگر از عوارض احتمالی مصرف این مکمل که عموما مشاهده نمیشود. برهم زدن تعادل قند خون است لوسین موجود در این مکمل سیگنال های فعالیت انسولین را ارسال میکند و همین موضوع است که باعث رشد عضلات میشود.

خطرناک در دوره بارداری

در طول دوران بارداری مصرف این مکمل پیشنهاد نمیشود. زیرا هیچ تحقیقی انجام نشده است که نشان دهد مصرف این مکمل در دوره بارداری و شیر دهی بدون خطر عمل کند. پس بهتر است برای دریافت نیاز بدنتان این مکمل را از رژیم غذایی دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *