پروتئین وی

پروتئین وی و تاثییر ان در بدنسازی و عضله سازی

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی یکی از با کیفیت ترین منابع پروتئینی است که یک انتخاب ایده آل برای مردان و زنان در هر سنی محسوب می شود.

پروتئین یک ماده مغذی مهم است که همه به طور روزانه به آن نیاز دارند. پروتئین در ترمیم سلول های بدن،ترمیم و بازسازی عضلات،استخوان‌ها،کنترل اشتها و بسیاری از فرآیندهای مهم بدن مربوط به سوخت و ساز نقش بسیار کلیدی ایفا می کند. پروتئین منبع بسیار مهمی برای تامین انرژی روزانه بدن می باشد.

نه تنها پروتئین باعث فراهم کردن آمینو اسید های شاخه دار ضروری برای ورزشکاران حرفه‌ای می شود. بلکه این ماده در بهبود و بازسازی بافت های ماهیچه ای نیز کمک می کند. این پروتئین به سرعت به خاطر طول کم آمینو اسید های شاخه دار آن جذب بدن میشود که بدن فرد ورزشکار باعث ریکاوری مطلوب و رشد در عضلات می شود. این مکمل دارای ویژگی‌های مطلوب فراوانی است که از جمله کنترل وزن،سلامت قلب و عروق و سلامت استخوان ها تعداد کمی از این ویژگی ها هستند.

جالب است بدانید که برای تهیه یک قوطی 2 کیلویی پروتئین وی نیازمند این است که 200 کیلوگرم شیر را جوشانده و سپس طی فرایندی که دران شیر تبدیل به پنیر میشود،براثر واکنش های انزیمی اب پنیر از کازئین جدا میشود.سپس در فرایندهای دیگری ان را خشک نموده و به پودر وی تبدیل میشود.

پروتئین وی

فواید پروتیئن وی بر روی بدن چیست؟

وی به خاطر سریع جذب شدن در بدن به خاطر کامل بودن و غنی بودن از آمینو اسید ها بسیار در بین ورزشکاران محبوبیت پیدا کرده است. چون که این مکمل خیلی سریع تر از تخم مرغ،گوشت ها،شیر و دیگر مواد غذایی پروتئینی جذب بدن میشود.

بعد از تمرین بدن از گلیکوژن محروم می‌شود که میزان سنتز پروتئین را کاهش می‌دهد که همچنین میزان تجزیه عضلات را افزایش می دهد. که مصرف منبع پروتئین وی به طور موفقیت آمیزی این روند را برعکس می کند. این مکمل بهترین و باکیفیت ترین نوع پروتئین با حداقل چربی و کربوهیدرات را دارد. دیگر غذاهای پروتئینی مثل تخم مرغ،مرغ،ماست و شیر مقدار چربی و کربوهیدرات بالایی نسبت به پروتئین وی دارند.

این مکمل به عنوان بهترین مکمل برای وعده غذایی بلافاصله پس از تمرین خیلی بهتر از گوشت و شیر است به این دلیل که پودر وی خیلی سریع هضم و جذب می شود که توانایی بدن در استفاده بهینه از آمینو اسیدهای متمرکز شده در زمان پس از تمرین را بسیار افزایش میدهد.

دلیل دیگری که این مکمل را محبوب کرده است وجود آمینو اسید های مهمی از جمله لوسین است،لوسین نقش مهمی در سنتز پروتئین را بازسازی می کند.این مکمل  بعد از تمرین به سرعت جذب می‌شود همچنین لوسین زیادی را در خون آزاد می کند که همین موضوع سبب موثر بودن آن در رشد عضلانی بعد از جلسه تمرینی میباشد.

در چند تحقیق از آزمایش های به عمل آمده در خصوص مکمل وی معلوم گردید که این پروتئین یک پروتئین مستعد برای کاهش نرخ سرطان،مبارزه با اچ آی وی،افزایش قدرت ایمنی،کاهش استرس،پایین آورنده کلسترول،افزایش سطح سروتونین در داخل مغز،ارتقای عملکرد کبد در گروهی که به نوعی از بیماری هپاتیت رنج می برند،کاهش فشار خون و همچنین افزایش عملکرد فیزیکی در روابط زناشویی می توان اشاره کرد.

 

عوارض مصرف پروتئین وی چیست؟

مصرف مکمل های پروتئینی در بعضی افراد باعث بروز مشکلات گوارشی میشود.کرامپ‌های عضلانی معده،یبوست،نفخ و گاز معده از جمله علائمی است که بعد از مصرف این مکمل ها بروز می کند. اگر شما به میزان کافی کربوهیدرات از جمله فیبر مصرف نکرده باشید پودرها مدت زمان طولانی تری در معده خواهد ماند و باعث این چنین عوارضی میشوند.

افرادی که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برند بیشتر در معرض مشکلات گوارشی قرار می گیرند. چون اکثر این مکمل ها حاوی لاکتوزوم و کازئین مترکم هستند که مشکل را چند برابر می‌کند که اگر بدن شما تحمل لاکتوز را ندارد از مکمل هایی که از لاکتوز پایین تری برخوردار هستند استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در هنگام مصرف این مکمل ها کلیه ها به زحمت می افتند که مجبور میشوند برای دفع اسید موجود در مکمل ها بیشتر کار کنند. اگر از این پودرها  استفاده می‌کنید، حتما آب مصرفی روزانه را افزایش دهید.چون نتایج ها نشان داده اند که مصرف پودرهای پروتئینی بدن را کمابیش در معرض دهیدراته شدن قرار می‌دهند.

این خطر متناسب با میزان مصرف مکمل ها،شدت ورزش کم یا زیاد می شود بدین سو برای اینکه بدن برای سوخت و ساز مازاد پروتئین دریافتی دچار بی آبی بدن می‌شود که شما در هنگام مصرف این مکمل ها باید حتما در طول روز آب کافی بنوشید.

مقدار مصرفی روزانه پروتئین وی چقدر است؟

مصرف این مکمل بستگی به سبک و نوع ورزشی شما متفاوت است. مهمترین زمان مصرف پروتئین بعد از صبحانه است. بدن به خاطر مدت زمانی که ما در حال استراحت شبانه هستیم به مدت ۶ الی ۸ ساعت فاقد پروتئین است که یکی از زمانهای طلایی مصرف این مکمل صبح به صورت ناشتا یا همراه صبحانه است. زمان مهم دیگر این مکمل بعد از تمرین است که به خاطر ریز آسیب هایی که به بدن و عضلات هنگام ورزش کردن وارد میشود برای تسریغ ریکاوری، بدن نیازمند دریافت پروتئین و کربوهیدرات است.

بدن برای ترمیم و بازسازی عضلات از جمله رشد ماهیچه ها نیازمند مصرف پروتئین است که زمان مهم دیگر استفاده از این مکمل هنگام خواب است. چون هنگامی که بدن در حال استراحت است برای ریکاوری و رشد بهتر ماهیچه ها بهتر است قبل از خواب پروتئین مصرف کنیم که در هنگام خواب هم عضله بسازیم و هم ریکاوری بهتری داشته باشیم مصرف این مکمل را به روزانه 2 الی 6 اسکوپ در طول روز می توانیم برسانیم که بهترین نتیجه و از همه مهمتر سیر ماندن در طول روز را از مصرف این مکمل دریافت کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *