ریزش مو دارید؟ با این نکات از ریزش موها در بدنسازی خداحافظی کنید

دلیل ریزش مو چیست؟

ریزش مو اگر 50 تا 100 عدد در روز باشد،طبیعی است چرا که با وجود بیش از 100هزار تار مو که در سر شما وجود دارد این تعداد از موها ناچیز به حساب می آید. در شرایط عادی موهای ریخته شده با موهای جدید جایگزین میشوند.

اما گاهی این اتفاق نمی افتد و اینجاست که افتادن طبیعی موها به اختلال ریزش مو تبدیل میشود. این ریزش میتواند در ناحیه موی سر و یا هر قسمت دیگری از بدن که مو دارد اتفاق بیفتد. از طرفی این نوع اختلال ممکن است موقتی یا همیشگی باشد.

اما مطمعنا امکان اینکه شما هر روز موهای ریخته شده خود را بشمارید و از این طریق بفهمید که ریزش مو دارید یا نه وجود ندارد. اما اگر یکی از نشانه های زیر را مشاهده کردید به احتمال زیاد به ریزش غیر طبیعی مو دچار شده اید.

دلایل ریزش مو در بدنسازی

ورزش و بدنسازی به خودی خود منجر به ریزش مو نخواهد شد و هرگز نباید به دلیل این عمل تمرینات خود را قطع نمایید. اگر بدنسازی انجام میدهید و اخیرا شاهد ریزش موهای خود هستید،باید بدانید که احتمالا از لحاظ ژنتیکی مستعد کچلی و طاسی بوده اید.

اگر از استروئیدها استفاده میکنید مصرف آنها را با مشورت پزشک ترک نمایید. تا ریزش موهایتان برطرف شود. همچنین درمورد مصرف مکمل های ورزشی نیز هشیارانه عمل کرده و تحت نظارت یک مربی متخصص اقدام به مصرف آنها نمایید.

مصرف استروئید ها

مهم ترین عامل ریزش مو در مردان ژنتیک است که هرگز نمی توان آن را نادیده گرفت. تغییرات هورمونی،استفاده از داروهای استروئیدی،ابتلا به بعضی بیماری ها،استرس،رژیم های لاغری سخت و کمبود مواد مغذی در بدن از اصلی ترین دلایل ریزش مو در مردان است.

یک عقیده در میان عموم مردم وجود دارد که انجام ورزش های سنگین به دلیل افزایش سطح تستسترون میتواند منجر به ریزش مو یا آسیب به پیاز مو شود. اما دقت کنید که اینها فقط یک نظریه هستند و هیچ مدرک معتبری برای تایید آنها وجود ندارد.

انجمن پوست و موی آمریکا لیست کاملی از تمام داروهایی که روی ریزش مو تاثیر میگذارند را ارائه داده است که استروئیدهای آنابولیک یکی از آنها هستند. این داروها که در قالب آمپول،قرص یا کپسول وجود دارند،میتوانند سبب افزایش Dht در بدن شده و با وارد کردن آسیب به فولیکول مو ریزش را پدید آورند.

مصرف مکمل ها

مصرف پودرها و مکمل های بدنسازی و ریزش موهای سر نیز ممکن است به یکدیگر مرتبط باشند. برخی از مکمل های بدنسازی که حاوی هورمون رشد هستند تستسترون و دی هیدروتستسترون خون را افزایش داده و به این طریق زمینه را برای طاسی فراهم میکنند.

از جمله مکمل هایی که میتواند به ریزش بیشتر موها منجر شود کراتین است. اگر چه در این زمینه هنوز تحقیقات کامل به قطعیت نرسیده اما مکمل کراتین روی هورمون دی هیدروتستسترون تاثیر گذاشته و رشد موها را دچار اختلال میکند.

ریزش مو

نشانه هایی که ریزش مو را در شما تایید میکند

کم پشت شدن موها

برای اینکه بدانید موهایتان کم پشت شده است یا نه، میتوانید هنگامی که موهای خود را دم اسبی بسته اید و یا بافته اید حجم آن را بررسی کنید. البته میتوانید عکس ماه های قبل تر خود را مشاهده کرده و اینگونه متوجه ریزش مو یا ثابت ماندن موی خود باشید.

عریض شدن خطوط روی سر

توجه کنید که خطوط روی سرتان از هم فاصله بیشتری گرفته اند یا نه! اگر این خطوط بیش از اندازه پهن و فاصله دار شده باشند،مطمعنا شما ریزش مو دارید و باید به دنبال درمان آن باشید.

وجود لکه های کچلی

اگر بخش هایی را به شکل دایره یا بیضی شکل بر روی پوست سر خود مشاهده کنید که مو ندارد، شما دچار اختلال ریزش مو شده اید. این مورد به احتمال زیاد مزمن است و باید فورا درمان شود.

مهم ترین دلایل ریزش مو کدامند؟

سابقه خانوادگی

اگر در خانواده و نسل های پیش از خود شخصی مبتلا به کچلی وجود دارد،اگر کم پشت بودن موها در ناحیه جلو،دو طرف یا پشت سر را در نزدیکان خود به وفور میبینید! همچنین اگر یک یا چند نفر از اقوامتان تحت تاثیر افزایش سن یا علل دیگر دچار ریزش مو شده اند،پس به احتمال زیاد علت ریختن موهای شما ژنتیک تان است.

بالا رفتن سن

هر چه سن شما بالاتر میرود پوستتان نازک تر شده،استخوان هایتان ضعیف تر میشود و البته کیفیت و کمیت موهایتان نیز افت میکند. از طرفی چربی تولید شده توسط پوست سر به مرور زمان کاهش می یابد و همین موضوع سبب خشک شدن و ریزش مو در سر میشود.

قرار گرفتن در شرایط سنی خاص

گاهی در سن یائسگی و گاهی در سنین بالاتر یا پایین تر ریزش مو اتفاق می افتد. این شرایط فقط و فقط از قرار گرفتن در دوره سنی خاصی اتفاق می افتد و دلیل دیگری ندارد. احتمال اینکه موها دوباره رویش مجدد کنند زیاد است پس نگران نباشید.

تغییرات هورمونی

شرایطی مانند ابتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک،بارداری،زایمان،شیردهی و یائسگی که در آن هورمون ها دچار تغییر و تحول میشوند ممکن است موجب ریزش مو شود. همچنین استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری میتوانند همین تاثیر را بر موهای شما بگذارند.

استفاده از داروها

ریزش مو به عنوان یک عارضه جانبی برای بخشی از داروها هم محسوب میشود. فرآیندهای درمانی نیز به همین صورت در بروز اختلال ریختن موها تاثیر دارند. رایج ترین فرآیندهای درمانی و داروهایی که در بخشی از عوارض خود ریزش غیر عادی مو را شامل میشوند عبارتنداز

داروهای بیماری های قلبی

داروهای فشار خون بالا

فرآیند درمانی انواع سرطان

داروهای آرتروز

بیماری ها

تلوژن افلوویوم! این عارضه واکنش بدن به یک موقعیت استرس زاست. در واقع شما 2 تا 3 ماه بعد از تجربه چنین رویدادی دچار ریزش مو غیر عادی میشوید. سپس ظرف 4 تا 5 ماه این ریزش به اوج خود میرسد. مرحله بعدی که بازگشت بدن به شرایط نرمال و برطرف شدن ریزش موها است 9 ماه طول میکشد.

عفونت پوست سر! بخشی از سلامت موهای شما وابسته به سلامت پوست سرتان است. بدین ترتیب اگر پوست سر شما دچار هرگونه اختلال و عارضه شود و یا از بهداشت و سلامت کافی برخوردار نباشد، سلامت موهایتان را تهدید میکند.

تیروئید! بیماری تیروئید از هر نوعی که باشد میتواند ریزش مو و همین طور ریزش ابروها را به دنبال داشته باشد.

کمبود مواد مغذی در بدن

بدن برای فراهم کردن شرایط مناسب رشد مو به انواع مواد مغذی نیاز دارد. به همین خاطر اگر کمبودی به لحاظ منابع آهن،روی،ویتامین ای و ویتامین دی در بدن باشد، سر به طور غیر طبیعی شروع به ریزش مو میکند.

رفتار نامناسب با موها

شما با استفاده مداوم از وسایل حرارتی و حالت دهنده های غیر طبیعی عملا موهای خود را بیمار میکنید. موها در این شرایط به مرور زمان خشک و بی رمق شده و در حالیکه هنوز زنده اند. قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نا مناسب و کشیدن و بدرفتاری با موها موجب ریزش مو میشود.

شوک جسمی یا روحی

گاهی چند ماه پس از گذراندن شوک جسمی یا روحی مو ها شروع به ریزش میکنند. این نوع ریزش مو معمولا موقتی است و جای نگرانی نیست.

جلوگیری از ریزش مو در بدنسازی

برنامه غذایی خود را باکیفیت کنید

برنامه غذایی شما و مواد مغذی موجود در آن نقش مهمی در داشتن موهای سالم و پرپشت دارد. اگر میخواهید زیبایی واقعی موهای بلند و پرپشت را تجربه کنید لازم است رژیم غذایی سرشار از انواع ویتامین ها به خصوص بیوتین،املاح معدنی و اسیدهای چرب مفید داشته باشید.

استفاده از روغن سیاه دانه

محققان ثابت کرده اند که ترکیب روغن سیاه دانه و روغن نارگیل میتواند ریزش مو به صورت غیر عادی را به میزان چشمگیری بهبود ببخشد. این روغن سرشار از آنتی اکسیدان و ضد التهاب است که سلامت و هم رشد طبیعی مو ها را تضمین میکند.

استفاده از روغن رزماری

اگر حتی یک مدت کوتاه از روغن رزماری برای تقویت موهای سر یا ابرو ی خود استفاده کنید تاثیر معنادار و محسوسی را مشاهده خواهید کرد. البته ما به شما ورزشکاران توصیه میکنیم که روغن تراپی با روغن رزماری را به برنامه های روزانه مراقبت از موهای خود اضافه کنید.

ماساژ دادن پوست سر

تحقیقات زیادی از این تئوری حمایت میکند که ماساژ پوست سر دارای اثرات مفیدی بر روی هورمون های استرس،فشار خون و ضربان قلب می باشد. این اقدام باعث افزایش جریان خون در پوست سر شما شده و ریشه موها را تقویت و باعث جلوگیری از ریزش مو میشود.

برای موهای پرپشت و جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟

کره بادام

کره بادام زمینی دارای طیف گسترده ای از مواد مغذی شامل پروتئین،چربی های سالم و ویتامین های خاص است که همه آنها به سلامت مو مرتبط است. محتوای ویتامین ای در آجیل برای ضخامت و درخشندگی مو مناسب است و رشد موها را تا 42 درصد افزایش می دهد.

اسفناج

اسفناج غنی از آهن و حاوی سبوم است که به عنوان یک نرم کننده موی طبیعی عمل میکند. برگ سبز نیز اسید امگا3،منیزیوم،پتاسیم،کلسیم و آهن را تامین میکند. همه اینها بهترین مواد غذایی برای رشد مو ها هستند.

جو دوسر

جو دوسر غنی از آهن،فیبر،روی،اسیدهای چرب امگا3 و اسید های چرب اشباع نشده هستند که باعث رشد،ضخامت و سلامت مو میشوند. همین طور این نوع مواد غذایی باعث جلوگیری از ریزش مو نیز میشوند.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع ویتامین ب به نام بیوتن است که به رشد مو و تقویت ناخن های شکننده کمک میکند. عدم داشتن ویتامین کافی از این مورد منجر به ریزش مو میشود. سایر منابع خوب بیوتین بادام،ماهی قزل آلا و آووکادو هستند.

غذاهایی که موجب ریزش مو میشوند؟

مصرف نوشابه های رژیمی

شیرین کننده های مصنوعی به نام آسپارتام یا ساکاروز و رنگ قهوه ای که در نوشابه های زیرو استفاده میشوند به طور خاصی با ریزش موی سر مرتبط هستند.

مضرات قند برای مو

یکی دیگر از دلایل اینکه شکر به سلامتی شما لطمه میزند همین است. پروتئین ها برای موهای شما فوق العاده عمل میکنند و قند مانع از جذب آن میشود. از مصرف شکر اضافه خودداری کنید.

مصرف نشاسته سفید

از آنجا که نان سفید،کیک،شیرینی،پاستا سفید و سایر نشاسته های تصفیه شده و بیش از حد فرآوری شده به شکر تبدیل میشوند،به مرور زمان باعث ریزش موهای سر میشوند.

مصرف فست فودها

مواد غذایی مضر به پوست چرب مو تبدیل میشود. همانطور که منافذ مسدود میشوند،ریزش موها ممکن است رخ دهد. همبرگر،سوخاری های سرخ شده در روغن های نباتی یا جامد از مضرترین غذاها برای رشد موها هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *