دویدن و تاثییر فوقالعاده آن در چربیسوزی و کاهش وزن

ایا دویدن تاثییری در چربیسوزی دارد؟

حتما میدانید که ورزش دو یکی از بهترین روش ها برای سوزاندن چربی و البته در ساخت عضلات بدن مخصوصا عضلات پا موثر است. چرا که در موقع دویدن بخاطر افزایش سوخت و ساز بدن و پمپاژ بالای خون، بدن با از دست دادن چربی مواجه میشود و از همین رو باعث چربیسوزی در شکم و پهلوها میشود. بخاطر همین است که اکثر افراد که به دنبال خلاص شدن از شر چربی های شکمی خود هستند به فعالیت دو در هوای ازاد یا دویدن روی تردمیل رو می اورند.

شما میتوانید بسته وزن خود و سرعتتان در هر دقیقه 8 الی 11 کالری بسوزانید پس ارزش این را دارد که تمرکز خود را بجای پیاده روی روی دویدن بگذاریم که وقتی که صرف چربیسوزی میکنیم تاثییر گذارتر باشد.

دویدن

فواید دویدن برای لاغری و کاهش وزن

دویدن یک روش موثر و عالی برای لاغری و کاهش وزن میباشد که اگر با رعایت کالری مصرفی روزانه همراه باشد تاثییر ان چندین برابر میشود. برای کاهش وزن موثرتر بهتر است فعالیت دو را از 10 دقیقه شروع کنید و ارام ارام سرعت و زمان ان را افزایش دهید تا کاهش وزن با سرعت بیشتری انجام شود.

برای افزایش چربیسوزی در هنگام دویدن بهتر است مسیر طولانی تری را اهسته تر بدوید تا اینکه یک مسیر کوتاه را خیلی زود طی کنید چون هر چه زمان دویدن بیشتر باشد سوخت و ساز بدن نیز افزایش می یابد چون که بدن بعد از گرم شدن حدود 10 دقیقه ای به بعد وارد فاز چربیسوزی میشود.

همانطور که گفتیم کم کم دویدن را شروع کنید که بدنتان عادت کند و زود دلسرد نشوید. سعی کنید ارام ارام به شدت دویدن و مسیرهای خود بیفزایید. اگر میخواهید استقامت خود را بالا ببرید هر هفته 10 درصد به مسافت خود بیفزایید و برای بهترین بهره کافی بردن از دویدن سرعت را کم کرده و دوباره افزایش دهید و با اینکار به بدن شوک چربیسوزی بیشتر وارد کنید.

چربیسوزی بیشتر مساوی است با دویدن با سرعت بالاتر

دویدن برای لاغری با حداکثر سرعت، ضربان قلب را بالاتر میبرد و باعث چربیسوزی میشود و باید بدانید با سرعت دویدن قلب شما نیز قوی تر میشود نام این شیوه دویدن را (HIT) می نامند یعنی فعالیت دشوار و سخت برای بدن. در این شیوه باید برای مدتی کوتاه به طور مثال 30 ثانیه را با سرعت زیاد بدوید و بعد 30 ثانیه را اهسته بدوید و دوباره 30 ثانیه بعدی را سریع تر بدوید.

بدن شما برای چربیسوزی بیشتر باید با این تمرینات دشوار سازگار شود و هفته به هفته به رکورد قبلی خود بیفزایید. مثلا 40 ثانیه با سرعت بدوید و دوباره 30 ثانیه را اهسته تر بدوید و این کار را در زمان های بعدی تا 1 دقیقه دویدن سرعتی برسانید اما اهسته دویدن را کمتر از 30 ثانیه انجام ندهید.

همینطور که رکورد دویدن خود را افزایش میدهید برای چربیسوزی و سوخت و ساز بیشتر بدن سعی کنید زمان هایی را به سربالایی ها و تپه ها دویدن اختصاص دهید به ازای هر درجه از شیب، شما حدودا 10 درصد افزایش کالری سوزی خواهید داشت مثلا یک شیب ملایم حدود 50 درصد افزایش چربیسوزی را به همراه دارد.

حتما هنگام دویدن بدن خود را گرم و سرد کنید

برای گرم کردن ابتدا با یک سرعت ثابت به مدت 10 دقیقه بدوید بعد ارام در یک سربالایی به مدت 30 ثانیه با سرعت بالاتر بدوید و بعد از ان به مدت 1 دقیقه را به سرعتی راه رفتن اختصاص دهید و الان بدن شما گرم شده و میتوانید با سرعت بالاتر بدوید که بدن از اسیب دیدن به مفاصل رها یابد.

برای سرد کردن نیز بعد از فعالیت دویدن سرعت خود را کم کرده و به مدت 5 دقیقه ارام تر بدوید و دوباره با سرعتی راه رفتن به مدت 5 دقیقه بدنتان ارام ارام سرد میشود. میتوانید برای رهایی از درد عضلات سرینی و عضلات پا مدت 2 الی 5 دقیقه را به حرکات کششی اختصاص دهید که بدنتان نیز منعطف تر شود.

برای سرد کردن و گرم کردن نیز میتوانید پله نوردی را هم انتخاب کنید چرا که هنگام پایین امدن از پله ها عضلات کل بدن درگیر شده و بدن فرصتی برای گرم کردن خود دارد. سعی کنید هنگام پایین امدن از پله ها کمی سرعت خود را افزایش دهید و در هنگام سرد کردن بدن هنگام بالا رفتن از پله ها سعی کنید ارام تر پله ها را بالا روید که بدنتان زمان کافی برای سرد کردن و ارام تر شدن ضربان قلب داشته باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *