داروهای استروئیدی و عوارض انها بر روی سلامتی

استروئید چیست؟

داروهای استروئیدی با نام های کورتیکو استروئید یا کورتون از داروهای مصنوعی هستند که شباهت فراوانی با هورمون کورتیزول دارند. کورتیزول از هورمون هایی است که به طور طبیعی از غدد فوق کلیوی ترشح میشود و بدن انسان میتواند به طور طبیعی استروئید بسازد.

از کورتون ها برای کاهش التهابات و درمان برخی بیماری ها استفاده میشود.برخی ورزشکاران هم از شکل دیگری از داروهای استروئیدی انابولیک برای افزایش حجم و قدرت عضلات استفاده میکنند.

احتمالا خودتان هم میدانید که مصرف داروهای استروئیدی روش خوبی برای عضله سازی نیست.چرا که مصرف داروهای استروئیدی حتی برای درمان بیماری ها نیز میتواند عوارض جانبی جدی به دنبال داشته باشد و مصرف این نوع داروها روش مناسبی برای استفاده در بدنسازی نیست. چرا که سوای عوارض ان بر اندام داخلی بدن منجر میشود که بدن دیگر قادر به ترشح تستسرون و ازاد کردن هورمون ها در بدن نشود.

استروئیدها نوعی لیپید است که به صورت کلی دارای چهار حلقه کربنی هستند که سه تا از انها سیکلوهگزان و دیگری سیکلوپنتان است.مهم ترین نوع استروئید در بدن انسان کلسترول نام دارد.علاوه بر این در بدن انسان استروئیدها به صورت هورمونهایی همچون استروژن،تستسترون و کورتیزول دیده میشود.

داروهای استروئیدی

عوارض داروهای استروئیدی

داروهای استروئیدی بسیار هورمون های قوی هستند و انها روی کل بدن تاثییر میگذارند چون هنگام استفاده از این داروها فقط عضلات شما رشد و بزرگ نمیشوند بلکه قلب،کلیه ها،کبد و معده هم در هنگام مصرف داروهای استروئیدی بزرگتر میشوند و این بسیار خطرناک است. حتما شماهم دیده اید که بدنسازان حرفه ای با کات بالای عضلات هم دارای شکم متورم هستند که مصرف داروهای انابولیک باعث وجود همین مشکل در انها شده.

مصرف این داروها بستگی به میزان مصرف و جنسیت افراد میتواند عوارض متفاوتی بر جای گذارد و نکته قابل توجه اینکه چه در مردان و چه زنان احتمال دارد عوارض یکسان یا متفاوتی بر بدن بگذارد.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از این داروهای استروئیدی انابولیک در مردان عبارتند از

بزرگ شدن نوک پستان،درد در هنگام نعوظ،جمع شدن بیضه ها،کاهش شمار اسپرم ها،نا باروری و عقیم شدن،اختلال نعوظ، بروز اکنه،یرقان یا زردی پوست و چشم،طاسی،حملات قلبی،بزرگ شدن قلب،افزایش بروز بیماری کبد و سرطان،عصبانیت و خشم ناگهانی می باشد.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از داروهای استروئیدی در زنان عبارتند از

افزایش رشد موهای زائد بدن،بی نظمی در چرخه های قاعدگی،بزرگ شدن بخش اندام جنسی زنانه،کاهش اندازه پستان،بروز خصلت های مردانه،پارگی تاندون و تغییرات و نوسانات وضعیت خلقی می باشد.

نام و روش استفاده داروهای استروئیدی

داروهای استروئیدی انواع مختلفی را در بازار دارویی جایگزین خود کرده است و ورزشکارانی که رویای یک بدن حجیم و عضلانی در سر دارند یا به دنبال کات عضلات خود هستند به استفاده از داروها روی می اورند. این داروها روش های مصرف مختلفی از جمله خوراکی و تزریقی دارد که نام چند داروها را می اوریم.

داروهایی که مورد استفاده زیاد در بدنسازی میشوند و به نوعی مشهورتر هستند عبارتند از امپول تستسترون،وینسترول، سوماتروپین،دیانابول،استانازول،ناندرلون،بولدنون،ترنبلون،پرپیونات،دکانات،سایپیونات،سوسپانشن،مسترولون،اکساندرلون میباشند.

چرا ورزشکاران تمایل به استفاده از داروهای استروئیدی دارند؟

این داروها میتوانند توده عضلانی را تقویت کنند و باعث کاهش چربی در اطراف عضلات گردند.به همین دلیل وزنه برداران و بدنسازانی رویای مسابقات در سر دارند تمایل دارند از این دارو ها استفاده کنند و عملکرد بدنی خود را بهبود ببخشند. بررسی های اماری نشان میدهند پسرانی که از اختلال بد فرمی بدن رنج میبرند در دسته کسانی قرار دارند که این داروها را به طور غیر قانونی مورد استفاده قرار میدهند.

همچنین برخی ورزشکاران از این دارو به عنوان تقویت کننده استفاده میکنند اما باید بدانید ممکن است این دارو عضلات را افزایش دهد اما به شدت اعتیاد اورند چرا که بعد از قطع مصرف این داروها بدن شما با افت ناگهانی عضلات مواجه میشود و از همین رو باعث افسردگی فرد میشود. مشاهده شده افرادی که بعد از کاهش ناگهانی حجم عضلات دارای افسردگی شدید شده و دست به خود کشی زده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *