اچ ام بی چیست؟ همه جیز راجب عوارض و فواید مکمل اچ ام بی HMB

مکمل اچ ام بی HMB چیست؟

اچ ام بی (HMB) بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیریت برای محافظت و ترمیم بافت عضلانی بدن مورد نیاز است. مکمل اچ ام بی یک مکمل بسیار قدرتمند بوده و پس از کراتین پرمصرف ترین محصول بدنسازی به حساب می اید. بدن به طور طبیعی هرروز 1 گرم اچ ام بی از اسیدهای امینه تولید میکند.

اما این مقدار برای ورزشکاران کافی نیست و ورزشکاران در مقایسه با افراد عادی نیاز بیشتری به این مکمل دارند چون بافت عضلانی انها به واسطه تمرین بطور مکرر اسیب دیده و سپس ترمیم و از نو ساخته میشوند.

اچ ام بی

فواید مصرف مکمل اچ ام بی HMB

مصرف 3 گرم از این مکمل در روز عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد. مشخص شده که اچ ام بی افزایش توده عضلانی و قدرت را در ورزشکاران قدرتی تسریع می نماید و عملکرد استقامتی را در دوچرخه سواران،کوهنوردان و دوندگان افزایش می دهد.

مصرف اچ ام بی در صورت انجام تمرینات قدرتی باعث افزایش توده عضلانی خواهد شد،زمان ریکاوری مورد نیاز بین جلسات تمرینی را کاهش می دهد،این مکمل قدرت بدنی را افزایش داده و از کوفتگی عضلانی پیشگیری میکند.

حفظ عضلات با مکمل اچ ام بی HMB

بر اساس تحقیقات انجام شده مکمل اچ ام بی به حفظ عضلات کمک میکند چرا که این مکمل میزان تجزیه پروتئینی را در بدن کند کرده و باعث حفظ عضلات میشوند. حتی در مواقعی که غذا نخورده باشید و با شکم خالی ورزش کنید نگرانی ای از بابت تجزیه و

ریزش عضله خود نداشته باشید بنابراین تاثیر و فایده اصلی این مکمل با کیفیت جلوگیری از عضله سوزی و یا ریزش عضلات است.

بهترین زمان مصرف مکمل اچ ام بی HMB

شما میتوانید این مکمل را بعد از وعده های غذایی،قبل و یا بعد از تمرین مصرف کنید. زیرا جذب ان بعد از وعده های غذایی کندتر شده و مدت زمان بیشتری در دسترس عضلاتتان خواهد بود. حال برای اینکه بتوانید عضله سوزی را به حداقل برسانید بدن به روزانه 2 الی 4 گرم از این مکمل نیاز دارد.

نحوه مصرف مکمل اچ ام بی HMB

اگر از قرص مکمل HMB مصرف میکنید روزانه 3 الی 5 قرص نیاز بدن شماست. در روزهای تمرینی 3 عدد قرص را 40 دقیقه قبل از تمرین و 2 عدد قرص از این مکمل را بعد از تمرین میل کنید. در روزهای بدون تمرین 3 عدد قرص را قبل از صبحانه و 2 عدد را 30 دقیقه قبل از نهار نیز میل کنید.

اگر از مکمل پودری این مکمل استفاده میکنید در روزهای تمرینی پیشنهاد میشود که این مکمل را به 3 دوز مساوی تقسیم کرده. بدین صورت که نصف اسکوپ قبل از صبحانه مصرف کنید نصف اسکوپ قبل از تمرین و 1 اسکوپ را بلافاصله بعداز تمرین مصرف نمایید.

بدنمان واقعا به اچ ام بی HMB نیاز دارد؟

با یک ازماش میتوانید سطح پروتئین را در ماهیچه ها و عضلات خود اندازه گیری کنید در صورت کمبود پروتئین در بدن و عضلات خود میتوانید از مکمل های HMB استفاده کنید. همینطور میتوانید با مربی خود برای مصرف کردن یا نکردن این مکمل نیز مشورت کنید.

عوارض مکمل اچ ام بی HMB

مصرف مکمل HMB و تمام مکمل های دیگر بدنسازی در کوتاه مدت مشکلی برای افراد ایجاد نمیکند. اما استفاده طولانی مدت میتواند بر روی قلب،کبد و کلیه ها تاثیر منفی بگذارد. در برخی مطالعات گفته شده مصرف هر نوع مکمل نباید بیش از 9 هفته مصرف شود.

در تحقیقاتی دیگر نیز دوز پایین مصرف مکمل را تا 1 سال هم بدون مانع دانسته اند اما شما بهتر از برای بهره بیشتر از مصرف مکمل ها برای بدن خود بعد از استفاده 1 دوره از هر نوع مکمل 2 هفته به بدن خود استراحت دهید و دوباره مصرف را شروع کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *