الکارنیتین چیست؟تاثییر الکارنیتین L-carnitine در چربیسوزی و بدنسازی

الکارنیتین چیست؟

الکارنیتین یک ماده مغذی و یک مکمل رژیمی است که با انتقال اسید های چرب و سموم بدن به میتروکندری سلول های بدن نقش مهمی در تولید انرژی و چربیسوزی دارد. میتروکندری در سلول های بدن همانند موتوری عمل میکند که با سوزاندن این چربی ها انرژی قابل استفاده ای را تولید میکند.

همینطور بدن میتواند الکارنیتین را از آمینواسیدهای لایسین و متیونین تولید کند. برای اینکه بدنتان بتواند الکارنیتین را به مقدار کافی تولید کند،لازم است مقدار زیادی ویتامین ث مصرف کنید. الکارنینین به طور طبیعی در بدن یافت میشود و شما با خوردن محصولات حیوانی میتوانید مقدار بیشتری الکارنین را جذب کنید.

گیاهخواران یا افرادی که مسائل ژنتیکی دارند بدن آنها الکارنیتین را به مقدار کافی تولید یا جذب نمیکند و همین مسئله باعث شده که الکارنیتین به یک ماده غذایی ضروری تبدیل شود.

الکارنیتین

آیا الکارنیتین چربیسوز است؟

از آنجایی که ال کارنیتین به سوزاندن اسیدهای چرب برای تامین انرژی کمک میکند بسیاری از مردم تصور میکنند که مصرف آن به کاهش وزن و چربیسوزی کمک می کند.برخی دانشمندان بر این باورند که این مکمل که اسیدهای مضر را به میتروکندری ها هدایت میکند احتمال چربیسوزی برای کسانی که این مکمل را مصرف میکنند وجود دارد.

از طرف دیگر در بررسی 9 پژوهش مختلف محققان شواهدی برای حمایت از ادعای لاغری با ال کارنیتین پیدا کرده اند.تحقیقات نشان میدهد که احتمال چربیسوزی مصرف مکمل ال کارنیتین همراه ورزش و دنبال کردن رژیم غذایی مناسب وجود دارد.

مواد غذایی حاوی الکارنیتین

بالاترین غلظت وجود ال کارنیتین در گوشت قرمز و محصولات لبنی یافت می شود.سایر منابع طبیعی که کارنیتین در آنها وجود دارد شامل آجیل ها،دانه ها،به،کدو،آفتابگردان،کنجد است.

همینطور حبوباتی مانند لوبیا،نخودفرنگی،عدس،بادام زمینی و سبزیجاتی مانند مارچوبه،چغندر،سیب زمینی،کلم بروکلی و جوانه ها دارای الکارنیتین هستند.

بروکسل،سیر،خردل سبز،بامیه،جعفری،کلم پیچ. میوه هایی مثل موز،غلات،گندم سیاه،ذرت،ارزن،بلغورجودوسر،سبوس برنج،مخمر و گرده عسل هم حاوی متوسطی از مکمل الکارنیتین هستند.

نام یا نوع انواع الکارنیتین

دی کارنیتین

این شکل از مکمل غیر فعال با ممانعت از جذب دیگر اشکال مفید باعث کمبود کارنیتین در بدن میشود.

استیل الکارنیتین

این شکل که غالبا alcar نام دارد موثر ترین شکل از کارنیتین برای عملکرد مغذ است.مطالعات نشان میدهد که این شکل میتواند برای بیماری های تحلیل عصب نیز مفید باشد.

پروپیونیل الکارنیتین

این شکل از مکمل برای مسائل گردش خون مثل بیماری عروق محیطی و فشار خون بالا مناسب است.این شکل میتواند تولید نیتریک اکساید را تقویت کند و جریان خون را بهبود ببخشد.

الکارنیتین ال تارترات

این شکل از مکمل معمولا به دلیل بالا بودن سرعت جذب به مکمل های ورزشی اضافه میشود که بتواند به درد و احیای عضله بعد از ورزش کمک کند.

بهترین نوع الکارنیتین

برای اکثر مردم و ورزشکاران بخصوص بدن سازان استیل الکارنیتین و الکارنیتین موثرترین شکل برای استفاده است.با این حال همیشه سعی کنید شکلی از این مکمل را انتخاب کنید که با نیاز ها و اهداف شما تناسب بهتری داشته باشد.چرا که هزینه ای که صرف خرید این مکمل میکنید به هدر نرود.

کاربرد الکارنیتین در بدن

الکارنیتین به طور کلی یک جزئئ کلیدی در ایجاد انرژی برای سلول هاست.عملکرد اصلی آن کمک به تجزیه اسیدهای چرب برای استفاده به عنوان انرژی و نیرومند نگه داشتن سلول های بدن است.علاوه بر عملکردهای اصلی این مکمل فواید دیگری برای بدن داشته که اکنون مهم ترین فواید این مکمل را به شما معرفی میکنیم.

بهبود سلامت قلب

الکارنیتین ممکن است به برخی از نشانگرهای سلامت قلب کمک کند اگر چه تحقیقات در این باره هنوز ادامه دارد.این مکمل به بهبود سطح الکارنیتین در نارسایی قلب کمک میکند و میتواند سلامت قلب و گردش خون را در کوتاه مدت پس از حمله قلبی تقویت کند.همچنین این مکمل به علائم نارسایی قلبی،درد قفسه سینه و آریتمی کمک کند.

بهبود عملکرد مغذ

مطالعات انسانی نشان میدهد که مصرف روزانه استیل الکارنیتین به معکوس کردن کاهش عملکرد مغذ مرتبط با آلزایمر و سایر بیماری های مغذی کمک میکند.در موارد خاص این مکمل حتی ممکن است از مغذ شما در برابر آسیب سلولی محافظت کند.

کمک به فرایند شیمی درمانی

گاهی اوقات بعضی از درمان های سرطان مانند شیمی درمانی ممکن است باعث شود که فرد دچار کمبود الکارنیتین شود.در این موارد مکمل های ال کارنیتین میتواند به کاهش علائمی مانند خستگی و ضعف کمک کند.همینطور محققان در حال مطالعه این ترکیب به عنوان راهی برای جلوگیری از آسیب بافتی در اثر شیمی درمانی هستند.

درمان بیماری های کلیه و کبد

از آنجایی که کلیه ها و کبد به ایجاد و استفاده از ال کارنیتین کمک میکنند،هرگونه بیماری یا نارسایی در این اندام ها ممکن است که منجر به کمبود ال کارنیتین بدن شود.پزشکان ممکن است که در این موارد مکمل ال کارنیتین را برای حمایت از عملکرد کلیه ها و کبد یا جلوگیری از کمبود آن توصیه کنند.

بهبود علائم دیابت نوع2

الکارنیتین همچنین ممکن است که علائم دیابت نوع 2 و عوامل خطر مرتبط با آن را کاهش دهد.یک مطالعه روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که داروهای ضد دیابت مصرف میکردند،نشان داد که مکمل های کارنیتین به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش و یک آنزیم کلیدی به نام ampk را در بدن افزایش داده که توانایی بدن را در مبارزه با دیابت افزایش دهد.

فواید مصرف الکارنیتین در ورزش

مزایای الکارنیتین در عملکرد ورزشی و شواهد به دست آمده نشان میدهد مزایال ال کارنیتین میتواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد و پس از ماه ها یا هفته ها ظاهر شود.به صورت کلی فواید این مکمل برای ورزشکاران غالبا شامل موارد زیر است.

ریکاوری

این مکمل ریکاوری و درد عضلانی ناشی از تمرین های سنگین و ترمیم بافت های عضله که در اثر تمرینات ریز آسیب دیده اند را بهبود می بخشد و باعث کاهش درد و افزایش ریکاوری در ورزشکاران به خصوص بدنسازان میشود.

تامین اکسیژن عضلانی

مصرف این مکمل اکسیژن رسانی را در بدن افزایش داده و بعد از ترمیم بافت های عضلات که در اثر ورزش های سنگین به بدن شما وارد شده را بهبود بخشیده و عضلات بدن را باکیفیت تر و زیباتر نشان میدهد.

استقامت و چربیسوزی

مصرف مکمل الکارنیتین جریان خون و تولید اکسید نیتریک را افزایش می دهد و به تاخیر ناراحتی و کاهش خستگی زودهنگام در انجام ورزش های قدرتی یا ورزش های سنگین کمک میکند و باعث میشود شما سخت تر تمرین کرده که از همین رو چربیسوزی بیشتری در بدن شما اتفاق می افتد.

تولید گلبول های قرمز

مصرف مکمل ال کارنیتین تولید گلبول های قرمز را در بدن افزایش می دهد که اکسیژن را در سراسر بدن و ماهیچه های شما انتقال می دهند که همین اتفاق باعث زیبایی و کیفیت پوست بدن شما میشود.

عوارض جانبی مصرف مکمل الکارنیتین

اکثر مردم این مکمل را بدون هیچ مشکلی مصرف می کنند. با این حال برخی از افراد ممکن است که عوارض جانبی گوارشی را هنگام مصرف ال کارنیتین تجربه کنند.این عوارض عبارتند از گرفتگی یا سوزش معده،حالت تهوع و استفراغ،اسهال،تداخل با برخی داروهای ضدتشنج و آنتی بیوتیک ها باشد.

برخی هم ممکن است از بوی بد بدن بویی شبیه ماهی شکایت کنند که این مورد بخاطر دفع اسیدهای ناسالم بدن است و مضر نیست.بعضی از مطالعات نشان می دهد که سطوح بالای آن در طولانی مدت ممکن است ریسک بیماری های قلبی عروقی مانند تصلب شرایین را افزایش دهد.

طریقه مصرف مکمل الکارنیتین

مقدار مصرف این مکمل بسته به هدف شما متفاوت است.دوز و مقدار مصرف از این مکمل را میتوانید با مربی یا پزشک مشورت کنید. اما دوز توصیه شده تقریبا 1 تا 4 گرم در روز است که میتوانید این مکمل را 1وعده بعد از صبحانه،1وعده بعد از نهار و 1وعده را قبل یا بعد از تمرین مصرف کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *