افزایش انرژی در ورزش! با این نکات در بدنسازی با انرژی تر باشید

افزایش انرژی در ورزش را چگونه بالاتر ببریم؟

راهکارهایی برای افزایش انرژی در ورزش این است که شما برای هر فعالیت ورزشی نیاز به خواب کافی،تغذیه مناسب،نوشیدن مایعات و همینطور دوری از تنش ها و استرس روزانه از جمله مواردی هستند که باعث میشوند شما در هنگام ورزش انرژی بالاتری داشته باشید.

راهکار های مختلفی برای افزایش انرژی در ورزش کردن وجود دارد که اگر از آنها به صورت منظم پیروی کنید خیلی از هم تیمی های خود در باشگاه با انرژی تر خواهید بود. در لیست زیر تعدادی از این موارد را ذکر کرده ایم.

1 شب ها خواب عمیق داشته باشید

گاهی اوقات سخت است که با وجود اضطراب یا هر نوع فکر دیگری خوب بخوابید. اما در نظر داشته باشید خواب عمیق 7 تا 9 ساعته برای افزایش انرژی در ورزش و فعالیت بهتر در طول روز بسیار مهم است.

2 تغذیه مناسبی داشته باشید

وعده های غذایی باید متعادل باشند و 2 الی 4 ساعت قبل از ورزش باید غذا بخورید. هر 3 ساعت یکبار وعده غذایی میل کردن باعث میشود چه در طول روز و همینطور افزایش انرژی در ورزش کردن فعالیت بهتری داشته باشید و کمتر به سراغ خوراکی های ناسالم بروید.

3 به مقدار مناسب آب بنوشید

توصیه میشود که ورزشکاران رشته بدنسازی یا هر نوع ورزش دیگر برای افزایش انرژی در ورزش حتما 1 لیتر آب بنوشند. همینطور مصرف 8 فنجان آب در طول روز امری مهم است. برای سالم تر بودن آب بهتر است آب جوشیده را سرد کرده و در طول روز بنوشید.

4 آرامش تان را افزایش دهید

آرام بودن و دوری از تنش های روزانه باعث میشود بهتر ورزش کنید. گوش دادن به موسیقی،تماشای فیلم های کمدی،آب دادن به گل ها و همینطور تنفس عمیق در طول روز باعث میشود آرامش بیشتری را به زندگی خود دعوت کنید.

5 قبل از شروع ورزش خوب گرم کنید

قبل از شروع ورزش خود را با حرکات کششی و نرمشی خوب گرم کنید. گرم کردن قبل از تمرین باعث افزایش انرژی در ورزش کردن و همینطور باعث کمتر آسیب دیدن عضلات و درد ناشی از عضلات در هنگام ورزش یا بعد از ورزش میشود.

افزایش انرژی در ورزش

راهکار هایی برای افزایش انرژی در ورزش بدنسازی

1 نوشیدنی های قندی ننوشید

قند موجود در نوشیدنی های قندی گازدار باعث میشود میزان انسولین در بدن نامتعادل گردد و افزایش انرژی در ورزش سلب گردد. پس بهتر است بجای نوشیدنی های انرژی زا که میزان بالایی قند مصنوعی دارند از ویتامین C یا قهوه کمک بگیرید.

2 هنگام ورزش فقط ورزش کنید

درست شنیده اید! خیلی از افراد ورزشکار در باشگاه یا با تلفن خود صحبت یا چت میکنند یا با افراد دیگر صحبت میکنند. این روش ورزش کردن اشتباه است چرا که هم بدن خود را سرد میکنید و هم انرژی لازم برای ادامه دادن ورزش کردن را از دست می دهید.

3 غذاهای سبک میل کنید

غذاهای سنگین و چرب باعث میشوند افزایش انرژی در ورزش کم شود. قبل از انجام فعالیت های ورزشی وعده های سبک میل کنید یا وعده را نصف کنید و مقداری را بعد از انجام تمرین میل کنید تا با بدنی سبک ورزش باکیفیت تری را تجربه کنید.

4 از ویتامین ها کمک بگیرید

بدنسازان یا ورزشکاران دیگر بخاطر فعالیتی که در ورزش دارند،شاید نتوانند آن مقدار ویتامینی که مورد نیاز بدن است را از راه تغذیه تامین کنند. همین مورد با بی انرژی بودن بدن مواجه میشود. حتما نیازهای ویتامینی بدن خود را شناخته و خیلی زود آن را رفع کنید.

5 در صورت نیاز مکمل مصرف کنید

مکمل های غذایی باعث افزایش انرژی در ورزش میشوند. اگر مکمل هایی که مصرف میکنید را از مکان های معتبر تهیه کنید بخاطر وجود اسیدامینه های موجود در آنها باعث میشوند تا با انرژی بیشتری ورزش کنید و همین طور بدن با ریکاوری بهتر عضلاتی شاداب تر می سازد.

افزایش انرژی در ورزش با رژیم غذایی

رژیم غذایی شما در هر نوع ورزش یا فعالیت های ورزشی مثل بدنسازی بر روی انرژی روزانه بدنتان تاثیر میگذارد. به لیست برنامه غذایی خود نگاه کنید آیا از پروتئین های با کیفیت،کربوهیدرات های پیچیده یا فیبرهای خوب استفاده میکنید؟

به طور مثال غذاهای طبخ شده با روغن های گیاهی(پالم) باعث کاهش انرژی در بدن میشود. چون بدن انسان نمیتواند این نوع روغن را به خوبی هضم کند و همینطور برای هضم آن مجبور است زمان بالایی را صرف کند. همین مورد میشود بی انرژی بودن در ورزش.

لیست غذایی برای افزایش انرژی در ورزش

برای افزایش انرژی در ورزش بهتر است بشقاب خود را از انواع سبزیجات،کربوهیدرات های تصفیه نشده و انواع پروتئین و فیبر ها پر کنید. غذای شما نشان دهنده این است که قرار است در طول روز یا هنگام ورزش با انرژی باشید یا بی حال و بی انرژی.

پروتئین ها

از غذاهای پروتئینی برای کیفیت حال خوبتان و افزایش انرژی در ورزش بیشتر استفاده کنید. پروتئین هایی مثل گوشت گوساله و گوسفند،گوشت مرغ،تخم مرغ،گوشت بوقلمون و همینطور پروتئین های گیاهی نظیر حبوبات عدس،لوبیا،نخودسبز و… برای وعده های غذایی پروتئینی انتخاب خوبی هستند.

کربوهیدرت ها

سعی کنید برای افزایش انرژی در ورزش از کربوهیدرات های ساده مثل نان لواش،نان تافتون،نان باگت و برنج سفید فاصله گرفته و کربوهیدرات های پیچیده مثل نان سبوس،نان سنگک،سیب زمینی،جو دوسر و برنج قهوه ای را جایگزین وعده های خود کنید.

سبزیجات

سبزیجات ها را بیشتر از غذاها میل کنید چرا که بدن برای هضم کردن سبزیجات انرژی کمتری صرف میکند و با انرژی تر خواهیدبود. سبزیجاتی مثل کلم بروکلی،گوجه،خیار،سبزی خوردن،فلفل دلمه،مارچوبه و انواع سبزیجات دیگر از واجبات بشقاب سالم هستند.

میوه ها

برای افزایش انرژی در ورزش بهتر است بجای نوشیدن آبمیوه ها از خود میوه بهره ببرید. چرا که خود میوه ها فیبر خوبی دارند و زمانی که آب گیری شوند فواید آنها از دست میرود. همینطور میوه هایی مثل موز،هندوانه،توت فرنگی،پرتغال و… بسیار مفید برای افزایش انرژی اند.

آجیل ها

مصرف آجیل هایی مثل بادام زمینی،بادام درختی،پسته،فندوق،دانه آفتابگردان و کدو بسیار مفید برای افزایش انرژی در ورزش هستند. همینطور مصرف آجیل ها بخاطر دارا بودن چربی مفید باعث احساس سیری بیشتر در طول روز میشوند.

نوشیدنی ها

سعی کنید از نوشیدنی هایی مثل نوشابه و دلستر که قند و کربوهیدرت های بالایی دارند دوری کنید و نوشیدنی های سالم تر مثل آب،آب میوه طبیعی یا نوشیدنی ویتامین سی جوشان را جایگزین کنید. مصرف نوشابه زیرو هفته ای تا 2 عدد هم ایده خوبی میتواند باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *